Alaattin Çakıcı konusunun kavga vasıtası hâline getirilmesi ne anlama gelir?

Sağlık sorunlarından dolayı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'de yatan Alaattin Çakıcı hakkında çıkan "Alaattin Çakıcı'ya sınırsız ziyaret izni" haberlerin ardından Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya MHP cevap verdi.

Kapsam 16.09.2018, 19:46 06.07.2020, 10:36
Alaattin Çakıcı konusunun kavga vasıtası hâline getirilmesi ne anlama gelir?

Tutuklu bulunan ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'de sağlık nedenleriyle bulunan, hakkında düzenlenen sağlık raporu nedeniyle adli gelişmelerin yaşandığı Alaattin Çakıcı'nın durumu ile ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.i

Daha önce başlatılan incelemelerin ardından 23 sağlık personelinin gözaltına alınması üzerin iki müfettiş daha görevlendirilerek kapsamın genişletildiği, bu esnada Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekim Vekili, Başhekim Yardımcısı ile İdari ve Mali İşler Müdürünün görevlerinden alındığı bildirilmişti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada; “Alaattin Çakıcı’ya Sınırsız Ziyaret İzni” başlığı ile muhtelif medya organlarında çıkan haberler hakkında ilk olarak Bakanlığımızca 02.07.2018 tarihinde inceleme başlatılmış ve iki müfettiş görevlendirilmiştir." ifadeleri kullanılarak; yapılan inceleme sonucunda Kırıkkale İl Sağlık Müdürü ve Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi görevden alınmış, metni tıbbi terminolojiye uygun dil ve üslupla düzenlenmediği belirlenen sözde raporla ilgili yönetici ve hekimlere uyarı cezası verilmiştir." denmişti.

Bugün ise Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın tarafında yapılan sert açıklamada MHP lideri Devlet Bahçeli'nin şu sözlerini dile getirerek, “Ülkemizde çok yönlü sosyal, siyasal ve ekonomik sorunların yoğunlaştığı ve derinleştiği bu süreçte Türkiye’nin ve yönetiminin tek sorunu Sayın Alaattin Çakıcı olmasa gerektir. Alaattin Çakıcı hakkında daha önce verilen sağlık raporuyla ilgili kuşkular Sağlık Bakanlığınca bugüne kadar incelenerek pekâlâ sonuca ulaştırılabilirdi.” Bunu çok sayıda tutuklama takip etmiş, arkasından da Sağlık Bakanlığının Sayın Genel Başkanımızın beyanlarına yönelik acul ve acemi bir üslupla hazırlanmış cevabı gelmiştir. Bakanlık açıklamasında, mesele mecrasından saptırılarak isim verilmeden Sayın Devlet Bahçeli eleştirilmiştir" dedi.

Semih Yalçın sağlık bakanlığı'nın açıklamalarına sert tepki göstererek; "MHP’nin kimseye diyet borcu mecburiyeti yoktur. Cumhur İttifakı bir koalisyon değildir ve millî mutabakat ruhuna dayalı bir demokratik protokoldür. Bu protokolün ruhunu zedeleyenler, ona gereken içtenliği göstermeyenler bilmelidir ki MHP; fedakârlığının ve hoşgörüsünün istismar edilmesine izin vermeyecektir. Türkiye’nin uğraşacak bunca meselesi varken MHP’nin hassasiyetleri üzerinden kriz ve anlaşmazlık üretmeye çabalamak, ayağına kurşun sıkmaktır. Bu böyle bilinmelidir." şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın şu soruları yöneltti:

  • Devlet Bahçeli, adaletin tecellisine, mahkûmiyetlerin zulme, hoyratlığa, kasti eziyete ve mağduriyete dönüşmemesine yönelik çabaları neden başından beri görmezden gelinmektedir?
  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yerleşme sürecinin yarattığı boşluktan bilistifade yetki ve nüfuz istismarıyla güç gösterisi yapanlar mı bulunmaktadır?
  • Sayın Cumhurbaşkanı’nın Cumhur İttifakı konusunda gösterdiği fevkalade hassasiyete ve yerel seçimlerde de ittifak ruhuyla hareket edilebileceğine dair beyanlarına rağmen, bundan rahatsız olan bazı çevreler birtakım dolaplar döndürme hevesine mi kapılmışlardır?
  • Türkiye’nin bunca derdi varken, Alaattin Çakıcı konusunun hayat memat ve prestij meselesi, kavga vasıtası hâline getirilmesi ne anlama gelmektedir?
  • MHP’nin millet vicdanından beslenen siyasi müessiriyeti ve özgül ağırlığı kimleri neden rahatsız etmiştir ve etmektedir?
  • Bir maksada mebni olduğunu düşündüren bu tutum ve vaziyet, partimize dönük ince bir mesaj mı taşımaktadır?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)