Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Korkut Eken ve Engin Alan bir arada

Alaattin Çakıcı, Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Albay Korkut Eken, ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar Bodrum'da bir araya gelerek fotoğraf verdiler.

Kapsam 17.10.2020, 00:02
Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Korkut Eken ve Engin Alan bir arada

Cezaevinden tahliye olmasının ardından çeşitli ziyaretlerde bulunan ve misafirlerini ağırlayan Alaattin Çakıcı, Bodrum'da, Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Albay Korkut Eken, Alaattin Çakıcı ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile bir araya geldi.

Alaattin Çakıcı'nın basın Danışmanı Gazeteci Ferhat Aydoğan'ın yaptığı açıklamaya göre; Alaattin Çakıcı, Emekli Korgeneral Engin Alan, Emekli Albay Korkut Eken, ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar Bodrum'da bir araya gelerek İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile birlikte 'fotoğraf' verdiler. 

Bodrum Yalıkavak Marina'da bir araya gelen dört isim bir süre sohbet ederek birlikte verdikleri fotoğrafı, Üzeyir Çakmaktaş Twitter hesabından paylaştı. Çakmaktaş, Twitter platformundan yaptığı paylaşımında, "Türk Devleti ilelebet varolsun diye her zorluk ve meşakkati gögüsleyen,zindan dahil bu uğurda en ağır bedelleri ödeyen kahramanlarımız, Alaattin Çakicı, Mehmet Ağar, Engin Alan, Korkut Eken." yazdı.

Mehmet Ağar Kimdir?

30 Ekim 1951'de Ankara'da babasının görev yaptığı Çankaya Köşkü'nde doğan Mehmet Ağar, Aslen Ardahanlıdır, Emniyet Müdürü olan babasının memuriyeti dolayısıyla 1957 yılında Urfa'da başladığı ilkokulu, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan'da; Erzincan'da başladığı ortaokulu, Kayseri, Diyarbakır ve Uşak'ta bitirdi.

1968 yılında Haydarpaşa Lisesi 'nden mezun olan Ağar, Siyasal Bilgiler Fakültesi 'nde Emniyet Genel Müdürlüğü bursu ile okudu ve 1972 yılında Maliye bölümünden mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesinde ve ardından Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü'nde Komiserlik yapan Mehmet Ağar, 1974 yılında Emel Ağar'la evlendi, bu evlilikten Tolga Ağar ve Yasemin Ağar isimli iki çocuğu oldu.

1976'da Ankara vilayeti kaymakam adayı olarak İçişleri Bakanlığı'nda göreve başlayan Mehmet Ağar'ın yaptığı görevler  şöyle:

  • İznik ve Selçuk ilçelerinde kaymakam vekili olarak,
  • Torul ve Delice ilçelerinde kaymakam
  • 1980 Ocak ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdür Muavini,
  • 1981 mayıs ayında Asayiş şube müdürü
  • 1984-88 arasında Terör ve Asayişten sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı
  • 1988'de Ankara Emniyet Müdürü
  • 1990'da İstanbul Emniyet Müdürü
  • 1992'de Erzurum Valiliği
  • 1993 Temmuzunda Emniyet Genel Müdürlüğü

Mehmet Ağar, 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden Elazığ milletvekili oldu.1996'da 53. Hükümette Adalet Bakanı, 54. Hükümet (Refah-Yol Koalisyonu) bünyesinde ise İçişleri Bakanı olarak görevinde bulunan Ağar, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Elazığ’dan 68.540 oy alarak bağımsız milletvekili seçildi. Ağar'ın Aldığı oy Türkiye'de bir bağımsız adaya verilen en yüksek oy olarak tarihe geçti.

14-15 Aralık 2002 tarihleri arasında yapılan DYP 7. Olağan Kongresi’nde ilk turda salt çoğunluğu sağlayarak Doğru Yol Partisi 'nin Genel Başkanı seçildi. 14-15 Mayıs 2005 Tarihlerinde yapılan 8. Olağan Büyük Kongre'de 1071 oyla tekrar Genel Başkanlığa seçilmiştir.

Engin Alan kimdir?

Emekli Korgeneral Engin Alan, askerlik hayatının neredeyse tamamını özel kuvvetler içinde ve terörle mücadelede geçirdi. Terörle mücadeledeki tarzı nedeniyle Silahlı Kuvvetler içinde "efsane" isimlerden biri olarak tarihe geçen Engin Alan, 30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etti.

Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüten Engin Alan,12 Haziran 2011 (24. dönem) milletvekili seçimlerinde (MHP) den aday oldu. İstanbul birinci bölgeden 1. sırada aday olan Engin Alan, MHP milletvekili seçildi.

2010 yılında Balyoz darbe planı davasından ttuklanan Engin Alan, 2011 Türkiye genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili seçildi.

Korkut Eken Kimdir?

1945 yılında Ankara’da doğan Korkut Eken, 1963 yılında baba mesleği olan subaylığa ilk adımıı Kara Harp Okulunda attı. Hava İndirme Tugayı’nda görevliyken 20 Temmuz 1974’de paraşütçü birlikler ile Kıbrıs’ta ilk görev yapan askerlerimiz arasında yer alan Korkut Eken, 1978 yılında çok üstün eğitimli subay ve astsubaylardan oluşan Özel Harp Dairesi, özel birlik komutanlığına atandı. 1984 Eruh baskınıyla başlayan PKK terör örgütüyle mücadelede, birliğiyle birlikte Siirt ve Sason bölgelerinde görevlendirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz’in en önemli madalyası olan Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Başarı Madalyası ve birçok takdirname alan Korkut Eken, 1981 yılından 1986 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat Timleri’nin teşkili, teçhizi ve eğitiminde görev aldı.

Kendi isteğiyle 1987 yılında Yarbay rütbesindeyken emekliye ayrılan Korkut Eken, MİT’de Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. 1993 yılında dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın daveti üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Korkut Eken,1996 yılına kadar Özel Harekat timlerini yetiştirdi ve bunlarla birlikte operasyonlara katıldı. Samsun Terme nüfusuna kayıtlı Korkut Eken evli ve 3 çocuk babası.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
açık