Alexa

Arif Akşam Kimdir?

Arif Akşam, 1 Şubat 2018 itibariyle YEPAŞ Genel Müdürü oldu. Arif akşam YEPAŞ genel Müdürü olmasının ardından merak edilmeye başlandı. Paki Arif Akşam kimdir, nerelidir, ne zaman YEPAŞ genel Müdürü oldu?

Arif Akşam Kimdir?

Arif Akşam YEPAŞ Genel Müdürü olmasının ardından kim ve nereli olduğu merak edilmeye başladı. 

YEPAŞ TARİHÇESİ

1970 yılında; Elektrik sektöründe dağınık yapıyı ortadan kaldırmak ve işletme bütünlüğünü sağlamak amacıyla 1312 sayılı Kanun ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kuruldu. Belediye sınırları dışında tüm yurtta elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve satış hizmetleri TEK bünyesinde toplandı.

TEAŞ ve TEDAŞ NE ZAMAN KURULDU?

TEK, Bakanlar Kurulunun 12.08.1993 tarih ve 93/4789 sayılı Kararı ile, Türkiye Elektrik Üretim-İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) adı altında iki ayrı İktisadi Devlet Teşekkülü olarak yeniden yapılandırıldı. Buna göre TEAŞ ve TEDAŞ tüzel kişiliklerine kavuşturuldu.

TEDAŞ Ne zaman özelleştirildi?

2004 yılında; TEDAŞ 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındı. Dağıtım bölgeleri yeniden belirlenerek, Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrıldı.

2009 yılında; YEDAŞ ihalesini 441,5 milyon $ bedelle Çalık Enerji kazandı. 29 Aralık 2010 tarihi itibariyle özelleşti. Genel Müdürlüğü’nü Samsun’a kurduğu Çalık YEDAŞ ile Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde en küçük yerleşim birimlerine kadar, bugün sayıları 1,8 milyonu bulan abonelerine elektrik dağıtımı yapmaktadır.

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ünvanı ile faaliyetlerine devam ediyor.

Şirket unvanlarından ana şirket olan Çalık YEDAŞ’ın Çalık ibaresi kaldırılmış, şirketin 22.02.2013 tarihinden itibaren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ünvanı ile (YEDAŞ) faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

YAPAŞ TA SON GENEL MÜDÜR:

Arif Akşam Kimdir?

1974 Konya doğan olan Arif Akşam, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliğinden mezun oldu.1998 Yılında özel sektörde çalışma hayatına baslayan Arif Akşam, 2000 yılı Temmuz ayı itibariyle TEDAŞ Genel Müdürlüğü Bursa Müessese Müdürlüğünde Kamu görevine geçiş yaptı. Sırasıyla İnegöl İsletme Müdürlüğü, Osmangazi İsletme Müdürlüğü, Müşteri Hizmetleri Mühendisliği/Başmühendisi pozisyonlarında çalışan Akşam, Özelleştirme sürecinde ismi Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak getirilen kurumun 2010 yılı Eylül ayı itibariyle özel sektöre devredilmesinin ardından oluşan yeni yapıda Müşteri Hizmetleri Müdürü, Perakende Satış Hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve  (Uludağ Perakende Elektrik Satış A.S.) Genel Müdürlüğünü yaptı.

2013 – 2016 yılları arasında BİSEN Elektrik Satıs A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Arif Akşam, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle Perakende Satış Koordinatörü olarak YEPAŞ ailesine katıldı. 

1 Şubat 2018 itibariyle YEPAŞ Genel Müdürü olan Arif Akşam, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 18:01
YORUM EKLE