Aşure Yapmanın Püf Noktaları

Muharrem ayının onuncu günü kutlanan bu yıl 9 Eylül’e denk gelen Aşure Günü, bir kez daha sevginin, bereketin ve paylaşmanın sembolü olarak biliniyor. Peki Asure yapmanın püf noktaları nedir?

Kapsam 07.09.2019, 15:39 07.09.2019, 16:05
Aşure Yapmanın Püf Noktaları

Metro Türkiye tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’nun Eğitmen Şefi Vedat Demir, Aşure Günü için çok aşure yapmanın püf noktalarını paylaştı.

Aşure yapmanın püf noktaları şöyle:

Bakliyatlar bir gece önceden suda ıslatılır. Ertesi gün nişastadan arındırmak için ayrı ayrı haşlanır ve bunların suları kullanılmaz. Ardından Aşurenin rengini koyulaştıran ve taneli olan dut kurusu, kuru incir, kuru kayısı gibi meyveler için ön haşlama yapılır ve bunlarında suyu kullanılmaz. Şekeri, bakliyatların pişmesini engelleyeceği için ilk malzemelerle birlikte değil, son aşamada şeker eklenir. Tanelerin dibe çökmemesi için çok sıcakken aşureyi kaplara koymayın.

Aşure Tarifi şöyle:

100 g aşurelik buğday

50 g pirinç

65 g nohut

65 g kuru fasulye

80 g badem

80 g fındık

25 g kırık ceviz

25 g dolmalık fıstık

1/2 adet elma

110 g kuru üzüm

50 g kuru incir

25 g vişne kurusu

50 g kuru kayısı

25 g kuru dut

250 g toz şeker

15 ml gül suyu

1/4 vanilya çubuğu

1/2 çubuk tarcın

0,5 g safran

1 g tuz

2 adet karanfil

1/2 adet portakal kabuğu rendesi ve suyu

15 gr nişasta (60 ml su ile inceltilecek)

1,25 l su

Aşüre Yapılışı

Aşurelik buğday, pirinç, nohut ve kuru fasulye bir gece önceden suda bekletin. ve her biri ayrı ayrı haşlayın. Badem, ceviz, fındık ve dolmalık fıstık, fırında veya tavada renk alana kadar kavrurun.1,25 litre su, safran, tuz, karanfil, çubuk tarçın ocağa koyun. Su kaynamaya başladıktan üç dakika sonra karanfil ve tarçını tencereden çıkartın. Bakliyatları alın ve kısık ateşte ara sıra karıştırılarak her bakliyat eşit derecede yumuşayıp yemeye hazır oluncaya kadar yaklaşık 15 - 20 dakika pişirin. küp küp doğranmış elma, vişne kurusu, kuru üzüm, kuru kayısı, dut kurusu, portakal suyu ve portakal kabuğu rendesini ayrı bir yerde biraz yumuşayana kadar yaklaşık 15 - 20 dakika pişirin ve diğer karışıma ilave edin. En son şeker ve gül suyu ilave edip 5 dakika daha pişirilmeye devam edin. Bu sırada malzemelerin dağılmamasına dikkat edin. Aşure koyu bir kıvamda tercih ediliyorsa su ile inceltilmiş nişasta eklenebilir, akışkan seviliyorsa böyle bir bağlama işlemi yapılmaz. Aşure ılıdıktan sonra kaplara doldurun. Pişen Aşürenin üzerini süslemek için nar, Antep fıstığı, Hindistan cevizi, fındık, kuru incir ve kuru kayısı kullanabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)