Alexa

Atatürk'ün Son Sözü Doğru mu?

Buün (10 Kasım 2019) Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Hakk’a yürüyüşünün 81. yılında minnet ve rahmetle anıyoruz. Merak edilen bir konu, Atatürk vefat etmeden önceki son sözü nedir, Atatürk'ün son sözü doğru mu?

Atatürk'ün Son Sözü Doğru mu?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yılında dualarla anıyoruz. Vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu: Merak edilen bir konu, Atatürk vefat etmeden önceki son sözü nedir, Atatürk'ün son sözü doğru mudur?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Türk milletine kendini adamış büyük bir önder ve büyük bir kahramandır. Türk milletine bıraktığı miras bugüne kadar yaşamış, bundan sonrada yaşayacaktır. Atatürk, Türkiye'nin er geç çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşacağını işaret etmiştir. Onun bıraktığı eserleri, fikirleri ve idealleri millet olarak hep yaşayacak ve yaşatılacaktır. Atatürkün emanetlerini Türk milletininin kalbinden ve kafasından söküp atmak mümkün olmayacaktır.

ATATÜRK VEFATINDAN ÖNCE NE SÖYLEDİ?

Gazi; Mustafa Kemal Atatürk'ün ölmeden önceki son sözleriyle ilgili bir çok iddialar ortaya koyulmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ali Güler de bir iddiada bulunarak; Atatürk'ün son sözlerinin "Aleykümselam"olduğunu belirtiyor.

Ali Güler'in iddiası Nedir?

"Atatürk'ün komaya girdiğinde söylediği son söz 'Aleykümselam' sözüdür. 8 Kasım günü Atatürk saat 18.30'da Dr. Neşet Ömer İrdelp muayene için, Mustafa Kemal Atatürk'e Paşam dilinizi dışarı çıkarır mısınız?" deyince Atatürk dilini dışarı çıkardı. Dr. İrdelp "Biraz daha uzatır mısınız?" diye sordu. Bunun üzerine Atatürk dilini tamamen içeri çekip sağına döndü. Orada birisiyle konuşur gibi "Aleykümselam" dedi ve derin bir komaya girdi. Bundan 38 saat 5 dakika sonra da tıbben vefatı gerçekleşti."

ATATÜRK'ÜN SON SÖZÜ DOĞRU MU?

Atatürk'ün vefatıyla ilgili bir çok iddialarda bulunuldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hakkında müsbet ve menfi bir çok şeyler yazılıp çizildi. Türk Milleti için çok önemli bir yere sahip olan Atatürk'ün büyük bir lider olduğu tüm dünya devletleri tarafından tescillenmiştir. Vatanı ve Milleti için gösterdiği fedakarlığı inkar etmek nankörlüktür. Onun aziz hatıralarına ihanettir. Atatürk'ün ölmeden önce son sözüyle ilgili resmi kayıtlarda her ne kadar iddialar yer almasa da yalan olduğunu da iddia etmek mümkün değildir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 15:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
cansu laradağ
cansu laradağ - 1 ay Önce

ALLAH rahmet eylesin