Avlu'da cezaevi ve Kadın Mahkumlar?

Avlu dizisi cezaevlerini dile getiriyor. Avlu kadın mahkumların cezaevindeki durumlarını ortaya koyuyor. Avlu dizisi mahkumların ve mahkum yakınlarının içinde bulunduğu durumu da gözler önüne seriyor.

Kapsam 13.04.2018, 20:10 14.04.2018, 01:57
Avlu'da cezaevi ve Kadın Mahkumlar?

Star TV ekranlarının çok seyredilen dizilerinden birisi de AVLU dizisidir. Kadın mahkumları ve bir takım haksızlıkları die getiren Avlu neticede bir filmde olsa insanlar duygulanıyor, üzülüyor. Cezaevlerin de gerçekten hayat böyle mi?  İnsanlar bu Avlu dizisini film icabı, abartı olarak yorumlayabiliyor ve ilgi çekici hale mi getiriliyor diye de düşünüyor. Ama şu bir gerçek ki,Avlu dizisi insanları ekran başına çekiyor ve izleyiciyi etkiliyor.

Cezaevlerinde ki durumu anlatan Avlu mahkum karekterini ve psikolojisini ortaya koyarken diğer taraftan cezaevlerindeki yönetimi ve anlayışını da gözler önüne seriyor. Avlu dizisinde olduğu gibi bir cezaevi var mı? Avlu filminde olduğu gibi mahkumlar ve mahkûm hayatı böyle midir? Cezaevlerinde insanlar gerçekten birbirini öldürmek, kullanmak için her şeyi yaparken gardiyanlarda buna zemin mi hazırlıyor. Gardiyanlar ve cezaevi yöneticileri bu kadar cahil ve acımasız bir tutum mu sergiliyor gerçekten insanları düşündürüyor.

Aslında, Avustralya dizisi Wentworth’den uyarlama  Avlu dizisi, güya plot bir cezaevidir. Avlu dizi filminde konu: Kadın Mahkumların Hikayesidir. Seyredenler ister istemez empati kuruyor. Çünkü bir gün cezaevlerine her insan düşebilir. Gidebilme ihtimali olduğu cezaevlerinde ki ortam ve yönetim anlayışı dolayısıyla insanları da yakından ilgilendiriyor. Zaman zaman Avlu dizisinde AF konusu veya ceza indirimi konusu işlendiği gibi mahkumların toplumdan tecrit edilme konusu da işleniyor.

Avlu’da Devletten korunma talep edenlerin öldürüldüklerine, şiddetten korunayım derken katil olup çıkanlara, tecavüzcüsünü öldürdüğü için müebbede çarptırılanlara anneleri ile birlikte dört duvar arasına sıkışan çocuklara da yer verilen filmde aynı zamanda İnfaz kurumu memurları (Gardiyan) ve yöneticilerine de yer verilmiş.

Mesele Avlu’da olduğu gibi bir cezaevinin olup olmadığından ziyade neyi anlattığı ve neyin mesajını verdiğidir. Avlu, inandırıcılığı çok yüksek bir film. Cezaevlerindeki insanların yaşantılarını, psikolojilerini, onların cezaevlerinde neler çektiklerini gözler önüne seriyor. Şu anda cezaevlerinde böylesi bir manzaranın olduğunu her ne kadar sanmasak ta zaman zaman basına yansıyan haberlerden bu ve benzeri hadiseleri okuyoruz. İster istemez aklımıza neden olmasın diye bir soruda düşüveriyor.

Filmlerde değil de gerçek alemde Mahkûmdan ziyede yakınlarının çektiği çileyi daha yakinen gördüğümüzde içimiz parçalanıyor. Bakacak hiç kimsesi olmayan bir kimsenin bakmakla yükümlü bulunan işinin cezaevine düştüğünü varsaydığımızda, bu zamana kadar hiç çalışmamış bir kadının çocuklarıyla baş başa kaldığında ne olacaktır. Evin kirası, elektrik, su, mutfak masrafları, okul giderleri… vs. Devlet, dışarıda kimsesiz kalan, hiçbir geliri bulunmayan, perişan olan bu insanlara el uzatıyor mu? Devletin uzattığı el o aileyi parçalanmaktan bir takım sıkıntılara düşmekten kurtarabiliyor mu?

Avlu dizi filminde gelecek bölümlerinde bir çok şeyi daha anlatacağa benziyor.

GARABEY

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)