Ayşe Neden Tatile Çıktı? (Kıbrıs Barış Harekatı)

Türkiye’nin güvenliği açısından önemli bir yere sahip olan Kıbrıs'ın Türkiye açısından ne kadar önemli olduğunu ifade eden İkram Erdemir, Bülent Ecevit’in “AYŞE TATİLE ÇIKSIN” talimatıyla, 20 Temmuz 1974 günü Birinci Kıbrıs Barış Harekatının başladığını belirtti.

Kapsam 19.07.2021, 12:05 19.07.2021, 13:27
Ayşe Neden Tatile Çıktı? (Kıbrıs Barış Harekatı)

İkram Erdemir, Türkiye'nin 20 Temmuz 1974’te, Rumların, Kıbrıslı Türklere karşı uyguladıkları baskı ve zulme son vermek için Ada’ya barış getirmek amacıyla düzenlediği Kıbrıs Barış Harekatı'nın üzerinden 47 yıl geçtiğini belirterek,  20 Temmuz, Kıbrıs Türkleri için varoluş mücadelesinin en önemli günlerinden biri olması vesilesiyle kaleme aldığı makalesinde, Kıbrıs Harekatı'nın başlangıcından sonuna kadar ki olan süreci özet olarak hatırlattı ve değerlendirdi. 

Jeopolitik açıdan Doğu Akdeniz’in en önemli konumu durumunda olan ada, tarih boyunca bir çok kavmin istilasına uğradığını, Son 3500 yıllık süreçte; Mısırlılar, Hititler, Fenikeliler, Asurlular, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Haçlılar, Venedikliler ve Osmanlılar idaresinde kaldığını, 300 yıl Osmanlı himayesinde bulunan Kıbrıs; 1877 – 1878 Osmanlı Rus Harbi’nde, Osmanlıları desteklemesi karşılığında İngiltere’ye geçici olarak bırakıldığını belirten İkram Erdemir, kısa özetinde şunları söyledi;

"İngiltere, I. Dünya Savaşı’nın başında, Kıbrıs’ı bir oldu bittiye getirerek egemenliği altına aldığını açıklamıştır. Ada İngiltere’nin idaresi altında iken, Kıbrıs kilisesi, adayı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis (birleşme) çabasını yoğunlaştırmaya başladı. Enosis Kıbrıs sorununun temelini teşkil eden en önemli Yunan hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için Kıbrıslı Rumlar 1955’te EOKA adında bir terör örgütü kurdular. Türklere ve İngilizlere karşı silahlı saldırılara başlayan bu terör örgütüne karşı 1958’de Türkler TMT’yi (Türk Mukavemet Teşkilatı) kurarak mücadele etmeye başladı.

1960 yılında Londra ve Zürih’te yapılan Garanti ve İttifak Antlaşmalarıyla bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Yapılan anlaşma uyarınca hükümetin %70’i Rum, %30’u Türklerden oluşacak, Bakanlar kurulu da 7 Rum, 3 Türk’ten teşekkül edilecekti. Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlüğünde yeni kurulun cumhuriyetin başına, aynı zamanda bir papaz olan Makarios geçerken, Cumhurbaşkanı Yardımcılığını da Dr. Fazıl Küçük yapıyordu. Türklere verilen hakları çok gören Makarios, Yunanistan’ın gizlice adaya çok sayıda asker çıkarmasını sağlayarak, Türkleri yok etmek ve Enosis’i gerçekleştirmek için harekete geçti."

EOKA çetelerinin ve Yunan askerlerinin 25 Aralık 1963’de saldırıya geçerek kadın, çocuk, yaşlı demeden vahşice katletmeye başladıklarını, Erenköy de yapılan vahşet üzerine, ada üzerinde uyarı uçuşu yapan Türk jetleri, Rumların paniklemesine sebep olsa da Yunan-Rum ikilisini durdurmaya yetmediğini, Tarihe Kanlı Noel olarak geçen bu vahşet yaşanırken, Batılı devletler her zamanki karakterlerine büründüğünü ve yine üç maymunu oynadıklarını belirttib.

Kıbrıs Cumhuriyeti, yapılan bütün antlaşmalar yok sayılarak Rumlar tarafından tek taraflı olarak fesh edildiğini belirten Erdemir, Türkler'in tamamen ülke yönetiminin dışında bırakıldığını, Birleşmiş Milletler Barış Gücü 1963’ten itibaren adada göreve başlamış fakat, Türkleri Rum vahşetinden korumak bir tarafa, yapılan katliamlara da seyirci kalarak kendisine duyulan güveni de yok ettiğini belirtti. İkram Erdemir'in ayşe tatile neden çıktı yazısının tamamına bu bu linglerden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)