Babalar Günü Ne zaman, Türk Kültüründe Baba Kavramı nedir?

Babalar günü yaklaşıyor. Bir yıl içerisinde kutlanan günler o kadar çok ki, bu günler içerisinde anneler ve babalar gününün çok daha ayrı bir anlamı bulunuyor. Peki babalar günü ne zaman? Babalar günü hep aynı tarihe mi isabet ediyor?

Kapsam 13.06.2021, 19:56 13.06.2021, 22:19
Babalar Günü Ne zaman, Türk Kültüründe Baba Kavramı nedir?

Babalar günü, anneler günü, sevgililer günü derken yıl içerisinde o kadar kutlanan günler var ki, bazen bu özel günleri karıştırdığımız bile olabiliyor. Babalar Günü ne zaman olduğu hususunda bazen karışıklığa neden oluyor. Babalar Günü her yıl hep aynı tarihte mi kutlanıyor.

Türk Kültüründe Baba

Türk tarihinde ve kültüründe babanın önemi büyüktür. Türk kültüründe Baba kavramı, kelime olarak, “ata” anlamında olup Türkçenin dışında Fars, Berberî, Rus ve Rumen dillerinde de kullanılmaktadır. Baba, saygı duyulması gerekli olan şahıslar için de kullanılmaktadır. Baba, Türkistan taraflarında da evliya, aziz, sultan, ata kelimeleri ile karşılanıp yaygın olarak “evliya” anlamında kullanılmaktadır. 

Aslında kutlama tarihi yıldan yıla değişmektedir. Babalar Günü'nü unutmamak için formül şu, Babalar Günü'nün her zaman Haziran ayının üçüncü Pazar gününe denk gelmektedir.

Babalar Günü - Tarihi Nedir?

1909'da Sonora Smart Dodd adında bir kadın, "erkek ebeveynler için Anneler Günü'nün resmi bir eşdeğerini oluşturmaya çalıştı." Fikri için destek toplamak için yerel işletmelere gitti ve 19 Haziran 1910'da Washington eyaleti ilk Babalar Günü'nü kutladı.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınlayarak,1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)