Beşinci Kol Faaliyeti Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erzincan ve Erzurum Kongrelerinde yaptığı konuşmada “bunların yaptığı tam olarak beşinci kol hareketi” demesi üzerine Beşinci Kol Faaliyeti Ne Demek? merak edilmeye başladı.

Kapsam 28.01.2021, 17:54 29.01.2021, 13:42
Beşinci Kol Faaliyeti Nedir?

'Beşinci kol faaliyeti ne demek? Beşinci kol faaliyeti nedir?' Bu başlıklar son günlerde merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Erzincan ve Erzurum Kongrelerinde yaptığı konuşmada “bunların yaptığı tam olarak beşinci kol hareketi” demesi üzerine beşinci kol hareketinin ne olduğu araştırılmaya başlandı.

 İlk defa 5. kol faaliyeti nerede, ne zaman kim tarafından kullanıldı? Recep Tayyip Erdoğan bu söylediğiyle  ne kastetmiştir. Erdoğan'ın bu cümleleri beşinci kol faaliyeti ile uyuşuyor mu?

BEŞİNCİ KOL FAALİYETİ NEDİR?

Beşinci kol faaliyeti; ellerindeki her türlü araca başvurarak, bir ulusun dayanışmasını ve bütünlüğünü yok etmeye çalışan bir guruptur. Başka bir ifade ile fiili yolla ele geçirilemeyen yerlerde ajanlık, casusluk, psikolojik savaş gibi faaliyetler ile devleti içten karıştırmaya uluslararası literatürde verilen isimdir. 

Beşinci kol faaliyetlerinde kişiler ülkenin özellikle siyasal ve ulusal karar alma mekanizmalarına sızarak ülkeyi içten sarsmaya çalışır. Çünkü bir ülkede en önemli unsurlar ve düzeni sağlayan yapı buralardır. Beşinci kol faaliyetleri birçok ülkede kullanılmıştır. Örneğin; Nazi Almanya’sı tarafından Çekoslavakya, Avusturya, Norveç gibi ülkelerin ele geçirilmesinde kullanılmıştır. Bahsedilen bu guruptan kast edilen şey ise herkes olabilir. Yani, özel olarak devlet tarafından gönderilen biri, bilim adamları, siyasi zümre içerisinde yer alanlar veya halktan biri… Karşı ülke parayla veya tuttuğu kişinin menfaati çıkarını gözeterek bu kişileri tutabilir.

Peki, Beşinci kol kavram ilk olarak ne zaman literatüre geçmiştir? Ya da neden bu ismi almıştır? Bunun için iki farklı görüş bulunmaktadır.

Beşinci kol  kavramı İlk olarak, İspanya iç savaşı sırasında General Franco tarafından kullanılan bir terimdir. Bu ismi alma sebebi ise; generalin ordusu Madrid’i dört koldan sarmış iken beşinci kol görevinde içeriye sızdırılan bir komutan, içeride ayaklanma çıkarmış ve Madrid düşmüştür. Bu yüzden beşinci kol faaliyeti adını almıştır. Diğer bir görüşe göre ise; bu ismi almasının sebebi, klasik düzende orduların dört  kol (dört sıra) halinde yürümesidir. Ülke içine sızdırılan bir kişi ise beşinci kol görevini üstlenir ve ülkeye içten zarar verilir.

Beşinci kol Faaliyeti kimilerine göre siyasal rejime yapılan saldırıdan daha büyük bir silahtır

Şu an herhangi bir savaş olmamasına rağmen neden hala bu terim kullanılıyor peki? Çünkü şu an herhangi bir savaş olmasa bile ülkeler istedikleri şeyleri, istedikleri ülkelere yaptıramadıkları zaman ülke içindeki toplum ve düzeni hedef alıp, bu düzeni bozarak başarılı olmayı hedefliyorlar. Bunu da yukarıda bahsettiğimiz beşinci kol faaliyetleri olan ajanlık, casusluk gibi yöntemler ile gerçekleştiriyorlar. Tabi ki sadece siyasal makamlara sapılan saldırılar değildir. Kumar, fuhuş, içki düşkünlüğü vs. şeyler de beşinci kol faaliyetleri olarak değerlendirilebilir. Ülkenin boş bir gençlik yaratmasını sağlarlar. Ülkenin ilerlemesini durdurmaya çalışırlar. Hatta kimilerine göre bu, siyasal rejime yapılan saldırıdan daha büyük bir silahtır.

Cumhurbaşkanı ve Beşinci kol Faaliyeti

Sonuç olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine “beşinci kol faliyeti” diyerek kast ettiği şey, Onları, ülkenin toplum ve düzenini parçalamakla ve bu sayede ülkenin gelişimini yavaşlatmakla suçlamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise onların beşinci kol faaliyetini, PYD’ li teröristlere gösterdikleri sempatiyle bağdaştırmıştır.

Beşinci kol faaliyetinin ne demek olduğuyla ilgili bir çok örnek daha vermemiz mümkündür. Ancak. Devlet Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BEŞİNCİ KOL FAALİYETİ ile ilgili bu cümlesi merak edildiği için kısaca yorumlalaya çalıştık.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442