Bin Ay'a Bedel Kadir Gecesi...

Kadir gecesi Yüce Kitabımız Kur’anın Sevgili Peygamberimize indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği en kutsal gecelerden biri olarak kabul edilir.

Kapsam 01.07.2016, 22:03 25.07.2016, 18:18
Bin Ay'a Bedel Kadir Gecesi...
Kadir gecesi Yüce Kitabımız Kur’anın Sevgili Peygamberimize indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği en kutsal gecelerden biri olarak kabul edilir.

Bu gecenin Bin aydan daha hayırlı olduğunu bildiren bizzat Yüce Rabbimizdir. “Biz onu- (Kur’an) Kadir gecesinde indirdik… Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır…” (Kadir Suresi) Sevgili Peygamberimiz ise, bu gecenin faziletini ve önemle şu duanın tekrarlanmasını tavsiye etmiştir. “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi’ni ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır... Tekrarlanmasını tavsiye ettikleri dua ise, “Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet” diye dua et!”

Asıl olan, Yalnız Ramazan ayına mahsus olan yılda bir defa affı ve bol sevabıyla karşımıza çıkan bu kutsal gecenin değerini gerçek anlamda kavrayabilmek ve Yüce Rabbimize halimizi arz edebilmektir. Şimdi böyle fırsatla karşı karşıyayız…

Bilindiği gibi Ülkemiz ve İslam Dünyası büyük bir imtihandan geçmekte, başta terör olmak üzere birlik ve bütünlüğümüz dış destekli Vatan hainleri tarafından parçalanmak istendiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu bela yetmiyormuş gibi, birlik ve bütünlüğümüzün baş temsilci olan Siyasilerimizin zamansız bir birlerine karşı sarf ettikleri yakışıksız ifadeler, milletimizin bütünlüğünü zedelemektedir. O halde Millet olarak Duaların kabul olduğu Önümüze konan Kadir gecesinde Ne yapmalıyız?..

Gerek Camilerimizde, gerekse özellikle Evlerimizde iki Rekat Namazın ardından ellerimizi Rabbimize açıp içten- göz yaşı içinde Dua etmeliyiyiz… Bu konuda Yüce Rabbimiz, “Bana dua edin- Duanıza cevap vereyim! Buyuruyor. Bu ilahi uyarı karşısında- Önce kendimiz ve aile efradımıza yaptığımız şu özet Duayı yapalım.

-Ey Yüce Rabbimiz! Dilimiz döndüğü kadar sana yalvarıyorum! İlah olarak Seni- Din olarak İslam’ı- Peygamber olarak Hz. Muhammed’i- Kitap olarak Kur’ana inandık. Beni doğru yola ilettikten sonra kalbimi eğriltme! Rahmetinle bağışla- Azabından koru- Evlatlarımı, Ailemi Doru yolundan ayırma- Onları Namaz kılanlardan, Senin emrine uyanlardan eyle!- Hesap gününde beni, Ana- Babamı ve Neslimi bağışla!- Vatana ve milletine hizmet aşkıyla çalışan, ana baba duası almayı eşrefli bir vazife sayan hayırlı nesiller yetiştirmeyi nasip eyle! Bize dünyada da, ahrette de güzellik ver bizi azabından koru!…

Bu Duanın Peşinden İçten Milli birlik ve Bütünlüğümüz uğruna Mücadele eden Asker ve Emniyet güçlerimizin başarısı için Şu duayı yapmadan Sakın uyuma!- “Ey Yüce Mevlamız! Cennet vatanımızın bizlere ebedi yurt kalması için Sınırda, Dağda, Ovada, Bu Vatanın birlik ve bütünlüğü için mücadele eden Askerlerimize, Polisimize ve Bütün Güvenlik Güçlerimize Yardım et, onları koru!

Bu vatan için genç yaşta hayatlarını feda eden, canlarıyla aziz vatanımıza siper olan, kanlarıyla vatanımızın tapusunu yazan, hain teröre kurban giden aziz Şehitlerimize Rahmet eyle! Hastahanerlede tedavi gören Gazilerimize acil şifalar ver! Şehitlerimizin acılı aile efradına sabırlar ihsan eyle!.. 

Mehmet Albayrak yazının devamı

 
Yorumlar (0)