Bu ülkenin ilk iktidar partisi de muhalefet partisi de CHP’dir

"Bu ülkenin ilk iktidar partisi de muhalefet partisi de CHP’dir. Ülkede siyasi kültür, demokrasi arızası, iktidar vakarı, muhalefet asaletinde aksamalar varsa, bunun baş sorumlusu CHP’nin ta kendisidir."

Kapsam 16.12.2020, 20:06 16.12.2020, 20:32
Bu ülkenin ilk iktidar partisi de muhalefet partisi de CHP’dir

"Ulu ağaçlar, önce tepelerinden kurumaya başladığını belirten kapsam haber yazarlarından Abdullah Dede, Türk Siyaset tarihinin en ulu çınarı 9 Eylül 1923’te kurulan CHP ve İkincisinde 9 Şubat 1969’dan beri siyasette var olan MHP olduğunu belirterek,  MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş'in o zamanlar söylediği bir sözü makalesine “CHP, kuruluşundaki CHP olsa, MHP’yi kurmazdım.” şeklinde taşıdı.

"CHP’de Atatürk ideolojisinin tırpanlanması. Önce paralardan, pullardan bozkurt kaldırıldı, resmi kurumlardan Atatürk fotoğrafları kaldırıldı. CHP’nin küskünlerinin ayrılıp 7 Ocak 1946’da kurduğu DP, 21 Temmuz 1946 Genel seçiminde, “Açık oy, gizli tasnif’” gibi ucube bir seçim sistemiyle %11,6 oy alarak 58 milletvekili çıkarabilmiştir. Bu sefer 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinde “Gizli oy, açık tasnif” sistemi uygulanmış DP %55 oyla 416 milletvekilliği kazanmıştır." ifadelerini kullanan Abdullah Dede, CHP’de 1960’ların ortalarından sonra “ortanın solu” tartışmasında partinin “sola kaymasına” başladığını belirtti.

Sol, bütün - izm’lerle akraba ve renktaş, sarıdan kızıla kadar uzayan bir renk cümbüşü olduğunu belirten Abdullah Dede, "Komünizme inananlar bile Enver Hocacı, Leninci, Marksist, Maocu, Troçkici gibi adını bilmediğim ne çok fraksiyonlara ayrılırlardı. Hâkimiyet alanı elde etmek için birbirlerini vurup (Mustafa Kuseyri’nin Rus ruleti şakasında kendini vurmasında olduğu gibi), suçu “Faşist” dedikleri ülkücülerin üstüne atarak görkemli cenaze töreni düzenler, “Faşizme karşı omuz omuza” diye sokakları inletirlerdi." şeklinde yazdı.

Özellikle 1975’lerden sonra Atatürk’ün adı ve ideolojisi partide tartışma konusu olmaya başladığını belirten Yazar Dede, "Bu ülkenin ilk iktidar partisi de muhalefet partisi de CHP’dir. Ülkede siyasi kültür, demokrasi arızası, iktidar vakarı, muhalefet asaletinde aksamalar varsa, bunun baş sorumlusu CHP’nin ta kendisidir." dedi. Abdullah Dede'nin yazısının tamamı için TIKLAYIN...

Yorumlar (0)
12°
açık