Alexa

Cezaevleri Az değil Mahkum Fazla

Cezaevleri kapasitesinin üzerinde çalışıyor. Türkiye’de cezaevleri tıka basa doldu. Bir an önce infaz yasasında uygun bir değişiklik yapılarak cezaevleri normal hale getirilmelidir..

Cezaevleri  Az değil Mahkum Fazla

Cezaevleri kapasitesinin üzerinde çalışıyor. Türkiye’de cezaevleri tıka basa doldu. Adalet Bakanlığının “2016 Yılı Faaliyet Raporu” na göre yapımı tamamlanan cazaevleri sayısında bir hayli artış oldu. 2015 yılında 8 çezaevi projesi tamamlandı. 2016’da ise 14 cezaevi projelendirildi. Yani Cezaevleri her geçen gün artıyor.

2015 yılında Bakanlık raporunda 18 yeni cezaevi yapımını duyuruldu. 2016 faaliyetlerini içeren raporunda ise 19 yeni cezaevinin tamamlandığını açıkladı. Bu arada tutuklu ve hükümlü sayısı 200 bini buldu. Son 10 yıl içinde 117’lik artış görülürken 2016 yılında tutuklu ve hükümlü sayısı 200 bine ulaştı.

15 Temmuz’dan sonra cezaevlerinde balık istifi yatılmaya başlandı. Cezaevleri kapasitenin üzerinde insan yükü taşıyor.

Adliyeler dosyalardan geçilmiyor. Alelacele verilen kararlar mağduriyetler yaratıyor.

Yargıtay'da ceza ve hukuk daireleriyle genel kurullar, geçen yıl 705 binin üzerinde dosyayı karara bağladı. yeni gelen dosyalarla birlikte yaklaşık 808 bin dosya ise 2017 yılına devretti.

hukuk dairelerinde 2015'ten devreden 265 bin 175 dosyaya, geçen yıl 513 bin 893 dosya daha eklendi. Hukuk dairelerinde 354 bin 644 dosya karara bağlandı. Bu yıla devreden dosya sayısı ise 424 bin 376 oldu.

Ceza dairelerinde 2015'ten 386 bin 213 dosya devretti. 2016 ‘dan 288 bin 341 dosya daha geldi. Ceza dairelerinde 294 bin 551 dosya sonuçlandırıldı. 379 bin 968 dosya ise 2017  yani bu yıla devretti..

Cezaevleri ekonomik olarak ta devletin üzerinde büyük bir yüktür. Bir an önce infaz yasasında uygun bir değişiklik yapılarak cezaevleri normal hale getirilmelidir. Ya da kısmi bir af verilerek Devletin sırtında ki yük hafifletilmelidir. Aslında Cezaevleri  Az değil de Mahkum Fazla..

Garabey 
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 01:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayten
Ayten - 3 yıl Önce

KADER MAHKUMUNA BU EZİYET NİYE AİLESİDE ÇEKİYOR ÇOCUKLAR ÇEKİYOR ELİNİZİ VİCDANİNİZA KOYUN SYN CUMHURBAŞKANIM ŞARTLI TAHLİYEEEEEEEE

Kadir
Kadir - 3 yıl Önce

Fetocü hakim ve savcıların verdiği cezalar HÜKÜMSÜZDÜR Binlerce insan haksızca karanlığa mahkum edildi Aileler ve mahkumlar Telafisi mümkün olmayan acı kayıplar yaşamaktadır Fetöcü hakim ve savcılar TC'nin Adaletini Yargısını Bir silah olarak kulanmıştır Ülkemizi karanlığa mahkum ettiler 220.madde çete suçu terör örgütü suçundan ayırt edilmeli Vatan hainleriyle bir olmamalıdır DGM devletimiz kaldırıldı yeniden yargılama vermiyorlar dilekçeler kabul edilmiyor Bu haksızlığa dur deyin Sevdiklerimizi Özgürlüğümüzü Hayatımızı yaşantılarımizi Cezaevlerine mahkum ettiler Duyun artık sesimizi duyun lütfen Mağduruz Eşitlik ilkesine aykırı olmadan zengin gariban ayrımı yapılmadan Dosya Başı indirim yada Genel AF verin Allah Aşkına sahip çıkın. ..

Kadir    AF istiyoruz.
Kadir AF istiyoruz. - 3 yıl Önce

Fetocü hakim ve savcılar TC'nin Adaletini Yargısını Bir silah olarak kulanmıştır bunların verdiği kararlar hükümsüzdür Başından sonuna kadar fetocü hakim ve savcıların kendi kanatleriyle Kanıtsız delilsiz yüksek cezaları onyladilarDGM

Ayten
Ayten - 3 yıl Önce

KADER MAHKUMUNA BU EZİYET NİYE AİLESİDE ÇEKİYOR ÇOCUKLAR ÇEKİYOR ELİNİZİ VİCDANİNİZA KOYUN SYN CUMHURBAŞKANIM ŞARTLI TAHLİYEEEEEEEE EŞİT CEZA İNDİRİMİ KAVUSALİM AİLEMİZE

mehmet
mehmet - 3 yıl Önce

af af fetöcü hakim ve savcı kararları yüzünden suçsuz çok insan var genel af çıkmalıdır

Çiğdem
Çiğdem - 2 yıl Önce

CANIM ACIYORRRRR İKİ CANIM KURBAN ORDA LÜTFEN ALLAH AŞKINA CANIM ACIYORRRRR ÇOK YORULDUM CEZAEVİ KAPILARINDAN

bariş
bariş - 2 yıl Önce

17 nisan da genel af çıksın bütün ülke bayram etsin inşAllah

mc
mc - 2 yıl Önce

Suriye libya misir filistin tunus cezayir hapishanelerindede feto tipi muslumanlar yatiyor

banner325