Cumhuriyet Tarihi millî eğitim bakanları Kim?

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanları kimdir? Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze kadar Milli Eğitim Bakanlığı Koltuğuna oturan isimler listesi.

Kapsam 13.08.2021, 11:44
Cumhuriyet Tarihi millî eğitim bakanları Kim?

Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan bakanların isimleri nedir? Cumhuriyet tarihimizde kaç milli eğitim bakanı değişmiştir? Cumhuriyet döneminin milli eğitim bakanları kimlerdir?

Cumhuriyet Dönemi Milli Eğitim Bakanları

Rıza Nur 4 Mayıs 1920 13 Aralık 1920  - Bağımsız

Hamdullah Suphi Tanrıöver 14 Aralık 1920 - 20 Kasım 1921

Mehmet Vehbi Bolak 20 Kasım 1921 - 5 Kasım 1922

İsmail Safa Özler 5 Kasım 1922 - 27 Ekim 1923

Millî Eğitim Bakanları (1923 tarihinden bu güne)

İsmail Safa Özler 30 Ekim 1923-6 Mart 1924 - Cumhuriyet Halk Partisi

Hüseyin Vasıf Çınar 6 Mart 1924-22 Kasım 1924

Şükrü Saraçoğlu 22 Kasım 1924   -3 Mart 1925

Hamdullah Suphi Tanrıöver 3 Mart 1925-19 Aralık 1925

Mustafa Necati Uğural 20 Aralık 1925 - 1 Ocak 1929

İsmet İnönü (vekil) 1 Ocak 1929  8 - Ocak 1929

İsmet İnönü 9 Ocak 1929 - 27 Şubat 1929

Hüseyin Vasıf Çınar 28 Şubat 192- 7 Nisan 1929

Recep Peker (vekil)  7 Nisan 1929 - 10 Nisan 1929

Cemal Hüsnü Taray 10 Nisan 1929-15 Eylül 1930

Refik Saydam (vekil) 17 Eylül 1930 - 27 Eylül 1930

Esat Sagay 27 Eylül 1930 - 18 Eylül 1932

Reşit Galip 19 Eylül 1932 - 13 Ağustos 1933

Refik Saydam (vekil)-- 13 Ağustos 1933 - 26 Ekim 1933

Yusuf Hikmet Bayur 27 Ekim 1933 - 8 Temmuz 1934

Zeynel Abidin Özmen 9 Temmuz 1934 - 9 Haziran 1935

Saffet Arıkan 9 Haziran 1935 - 28 Aralık 1938

Hasan Âli Yücel  28 Aralık 1938 - 5 Ağustos 1946

Reşat Şemsettin Sirer 5 Ağustos 1946 - 9 Haziran 1948

Hasan Tahsin Banguoğlu 10 Haziran 1948 - 22 Mayıs 1950

Hüseyin Avni Başman 22 Mayıs 1950 - 2 Ağustos 1950 - Demokrat Parti

Nuri Özsan (vekil) 3 Ağustos 1950 - 10 Ağustos 1950

Ahmet Tevfik İleri 11 Ağustos 1950 - 5 Nisan 1953

Rıfkı Salim Burçak 9 Nisan 1953 - 17 Mayıs 1954

Hüseyin Celal Yardımcı   17 Mayıs 1954 -9 Aralık 1955

Ahmet Özel 9 Aralık 1955 -13 Nisan 1957

Ahmet Tevfik İleri 13 Nisan 1957-25 Kasım 1957

Hüseyin Celal Yardımcı 26 Kasım 1957-22 Mayıs 1959

Ahmet Tevfik İleri (vekil) - 22 Mayıs 1959- 8 Aralık 1959

Mehmet Atıf Benderlioğlu 9 Aralık 1959 - 27 Mayıs 1960

Fehmi Yavuz 30 Mayıs 1960 - 27 Ağustos 1960 - Askerî

Fehmi Yavuz (vekil) 27 Ağustos 1960 - 8 Eylül 1960

Bedrettin Tuncel  8 Eylül 1960 - 5 Ocak 1961

Turhan Feyzioğlu 5 Ocak 1961 - 7 Şubat 1961

Ahmet Tahtakılıç (vekil)  7 Şubat 1961 -2 Mart 1961

Ahmet Tahtakılıç 3 Mart 1961 - 25 Ekim 1961

Ahmet Tahtakılıç (vekil)  25 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961

Mehmet Hilmi İncesulu  20 Kasım 1961 - 25 Haziran 1962 - Cumhuriyet Halk Partisi

Şevket Raşit Hatipoğlu  25 Haziran 1962 - 8 Haziran 1963

İbrahim Öktem 11 Haziran 1963 - 20 Şubat 1965

Nevzat Cihat Bilgehan 20 Şubat 1965 - 27 Ekim 1965 -Adalet Partisi

Orhan Dengiz  27 Ekim 1965 - 1 Nisan 1967

Mehmet İlhami Ertem 1 Nisan 1967 - 3 Kasım 1969

Orhan Oğuz 3 Kasım 1969 - 26 Mart 1971

Şinasi Orel 26 Mart 1971 -13 Aralık 1971 - Bağımsız

İsmail Hakkı Arar 13 Aralık 1971 -22 Mayıs 1972   -Cumhuriyet Halk Partisi

Sabahattin Özbek 22 Mayıs 1972 -15 Nisan 1973 Adalet Partisi

Orhan Dengiz 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974

Mustafa Üstündağ 26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 - Cumhuriyet Halk Partisi

Safa Reisoğlu 17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975 - Bağımsız

Ali Naili Erdem  31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 - Adalet Partisi

Mustafa Üstündağ 21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 - Cumhuriyet Halk Partisi

Nahit Menteşe 21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978  - Adalet Partisi

Mustafa Necdet Uğur 5 Ocak 1978 - 12 Kasım 1979 - Cumhuriyet Halk Partisi

Orhan Cemal Fersoy 12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 - Adalet Partisi

Hasan Sağlam  21 Eylül 1980 - 13 Aralık 1983 - Askerî

Vehbi Dinçerler 13 Aralık 1983   - 13 Eylül 1985 - Anavatan Partisi

Metin Emiroğlu 13 Eylül 1985 - 21 Aralık 1987

Hasan Celal Güzel 21 Aralık 1987 - 30 Mart 1989

Avni Akyol 30 Mart 1989 -20 Kasım 1991

Köksal Toptan 20 Kasım 1991 -25 Haziran 1993    - Doğru Yol Partisi

Nahit Menteşe 25 Haziran 1993 - 24 Ekim 1993

Nevzat Ayaz 24 Ekim 1993 - 5 Ekim 1995

Turhan Tayan 5 Ekim 1995- 28 Haziran 1996

Mehmet Sağlam 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997

Hikmet Uluğbay 30 Haziran 1997 11 Ocak 1999    - Demokratik Sol Parti

Metin Bostancıoğlu 11 Ocak 1999 10 Temmuz 2002

Necdet Tekin 10 Temmuz 2002   18 Kasım 2002

Erkan Mumcu 18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003 - Adalet ve Kalkınma Partisi

Hüseyin Çelik 14 Mart 2003 - 1 Mayıs 2009

Nimet Çubukçu 1 Mayıs 2009 - 6 Temmuz 2011

Ömer Dinçer 6 Temmuz 2011 - 24 Ocak 2013

Nabi Avcı 24 Ocak 2013  24 Mayıs 2016

İsmet Yılmaz 24 Mayıs 2016 - 10 Temmuz 2018

Ziya Selçuk 10 Temmuz 2018 - 5 Ağustos 2021

Mahmut Özer 5 Ağustos 2021 - Görevde

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442