banner434

banner433

Dedecan Ocakbaşı 32 Senedir Damaklara Hitap Ediyor

32 sene önce Şanlıurfa’da tarihi bir binada başlayan Güneydoğu yemek kültürü serüveni Dedecan Ocakbaşı ile tüm Türkiye'ye yayılıyor. Peki, Dedecan Ocakbaşı hangi illerde var?

Kapsam 17.01.2022, 11:35 17.01.2022, 13:16
Dedecan Ocakbaşı 32 Senedir Damaklara Hitap Ediyor

Dedecan Ocakbaşı, 32 senedir Urfa ve Güneydoğu lezzetlerini, sevenleri ile buluşturmaya başladı. Tüm Türkiye'ye yayılmaya başlayan Dedecan lahmacun ve kebapları ile günün her saati ziyafet sofraları kuruluyor. Dedecan Ocakbaşı siparişi ile kısa sürüde lezzetler adresinize servis ediliyor.

Urfa Merkezli DEDECAN Ocakbaşı, İstanbul Ataşehir, Ankara Çukurambar, Kayseri Talas’da bulunan şubeleri ile lahmacun ve kebap severleri ağırlıyor.Dedecan, taş fırın ve ocakbaşı lezzetlerinin yanı sıra; masaya gelen kendine has eşlikçileri ile önce gözlere sonra da damaklara hitap ediyor. Özellikle acı Urfa biberinin masaya gelmesiyle renklenen sofralar; Şanlıurfa mutfağından nohut ve dövmeden hazırlanan lebeni, bostana, Dedecan’ın yaratıcısı olduğu soğan salatası ve yeşillikleri ile geleneksel lezzetleri yaşatmaya devam ediyor.

Acılı ve acısız lahmacunlarını iki boyda sunan Dedecan, lahmacun sonrası kebap yemek isteyenler için ‘Tabak Altı’ tabir edilen lahmacunu ile de dikkat çekiyor.

Güneydoğu mutfağının geleneksel lezzetlerini korumak ve devam ettirmek için büyük bir disiplin ve heyecan ile yola çıkan Dedecan Ocakbaşı; Şanlıurfa yemek kültürünü ve sofra zenginliğini en iyi şekliyle yansıtıyor. 

32 sene önce Şanlıurfa’da tarihi bir binada başlayan Güneydoğu yemek kültürü serüveni; Ankara, Kayseri, Diyarbakır ve İstanbul’da aynı özen ve heyecanla devam ediyor. Tüm mutfak ekibinin Urfa’lı şeflerden oluştuğu, kullanılan ürünlerin yörenin en iyi yetiştiricilerinden özel olarak seçildiği Dedecan Ocakbaşı; aslını korumaya devam eden ender işletmelerden.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)