Alexa

Delidağlı, Azerbaycan Cumhuriyet Bayramını Kutladı

Kapsam haber yazarı Namiq Delidağlı, "Bugün Azerbaycan halkı en ihtişamlı tarihini kutluyorum." ifadelerini kullanarak, 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı. Müslüman Doğu’da ilk bağımsız, demokratik devlet olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana 101 yıl geçtiğini söyledi.

Delidağlı, Azerbaycan Cumhuriyet Bayramını Kutladı

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana 101 yıl geçtiğini ifade eden Namiq Delidağlı Rusya’daki Çar İmparatorluğu'nun 1917’de Rusya’daki Şubat Devrimi’nin bir sonucu olarak devrilmiş. Ülkedeki zulmü altüst eden halkların ulusal hareketi başladığını, 28 Mayıs 1918'de ise Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (1918-1920) - Müslüman Doğu’daki ilk laik demokratik devletin kurulduğunu Belirtti.

Mehemmed Emin Rasulzade tarafından kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin Türk ve İslam dünyasında ilk parlamento cumhuriyetiydi ve ilk demokratik, yasal ve laik devletti olduğunu dile getiren Delidağlı, "Geçici Azerbaycan hükümetinin ilk başkanı Fatali Khan Khoyski idi. Ulusal Konsey Tiflis'te çalıştıktan 10 gün sonra, Gence'ye geçti. Sadece eylül 1918'de, Türk-ordusu önderliğinde taşnak-rus kuvvetleri temizlendikten sonra, ulusal hükümet Gence'den Bakü'ye geçti." dedi.

9 Kasım 1918'de, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin üç renkli bayrağının kabul edildiğini de belirten Delidaglı, daha önce,Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti bayrağı kırmızıolduğunu ifade ederek; "Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti sadece 23 ay boyunca gergin ve karmaşık bir sosyo-politik durumda çalışabildi. Ne yazık ki, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti, Bolşevik’lerin iki yaşından önceki saldırganlığı nedeniyle geçici olarak devrilmiş. Sovyetler Birliği, Azerbaycan'ı kompozisyonunda zorunlu kıldı." dedi.

Azerbaycan, 1991'de Sovyet İmparatorluğu'nun çöküşü ardında hemen bağımsızlığını ilan ettiğini söyleyen Delidağlı 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan Ulusal Konseyi, Azerbaycan'ın kuzey bölgelerinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Bildirgesi'ni ilan ettiğini belirtti. YAZININ TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 22:55
YORUM EKLE

banner325