Derya Yanık kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine getirilen Derya Yanık'ın kim olduğu merak ediliyor. Hukukçu olan Derya Yanık siyasetle olan yakınlığıyla da bilinen bir isim.

Kapsam 29.04.2021, 01:50 29.04.2021, 03:06
Derya Yanık kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine getirilen Derya Yanık, 21 Nisan 2021 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bakan olarak atandı. Peki Derya Yanık kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Derya Yanık kimdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 1972'de Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kadirli'de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi'nde tamamlayan Yanık, 1995'te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1996'da, İstanbul Barosu'ndan avukatlık ruhsatını alarak mesleğe başlayan Derya Yanık, AK Parti’nin kuruluşunda İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olarak yer aldı ve 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. dönem İBB Meclis Üyeliği yaptı.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde yer alan Derya Yanık, Darülaceze ve Kadın ve Demokrasi Derneği başta olmak üzere çok sayıda dernek ve vakıfta yönetici olarak görevlerde bulundu. İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarında gönüllü çalışmalarda bulundu ve eğitimler veren Yanık, BM Kadının Statüsü oturumu kapsamındaki uluslararası etkinliklerde, kadın ve hukuk başlığı altında sunumlar gerçekleştirdi.

Derya Yanık 24 Mart 2021’de AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 21 Nisan 2021 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bakan olarak atandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)