Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Fabrika Gibi Çalışıyor

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda fırın atölyesinde, aldıkları eğitimle meslek sahibi olan hükümlü ve tutuklular günde 15 bin ekmek üretiyor.

Kapsam 31.10.2021, 15:29 31.10.2021, 15:42
Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Fabrika Gibi Çalışıyor

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda fırın atölyesinde, mahkumlar15 bin ekmek üretiyor. Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından, hükümlü ve tutukluların istihdama yönelik meslek edindirilmeleri ve mevcut mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla faaliyetler yürütülüyor.

Ceza infaz kurumlarındaki atölye ve tesislerde öğrendiklerini uygulama yapma imkanı bulan mahkumlar ayrıca tahliyelerinden sonra suçtan uzak durmaları ve yeniden topluma kazandırılmaları kapsamında verilen eğitimler ile tutuklu ve hükümlülerin meslek sahibi olmaları sağlanıyor.

30 HÜKÜMLÜ EĞİTİM ALDI

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan fırın atölyesinde mesleki eğitim alan 30 hükümlü, vardiyalı olarak çalışarak ekmek üretimi yapıyor. Günde 15 bin ekmek üreten hükümlüler sağlık ve kaza sigortaları yapılırken, verilen maaşla da hem kendi ihtiyaçlarını karşılamaları hem de aile bütçelerine katkıda bulunmaları sağlanıyor.

DÜNYAYA ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ

Ceza infaz kurumundaki fırında günlük 15 bin ekmek üretimi yapıldığını belirten Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa Tatlıca, hükümlülerin hem meslek öğrendiğini hem de var olan mesleklerini geliştirdiklerini belirtti. Tatlıcı, “Fırın atölyemizde misyonumuz hükümlü ve tutukluların iş yurdu faaliyetlerine katılımlarını sağlayarak, meslek edindirmek ya da var olan mesleklerini geliştirerek topluma onları yeniden kazandırmak. Hükümlülerin tekrar suç işlemesini engelleyerek, dışarda mesleklerini devam ettirmeleri, ailelerine, devlete ve millete faydalı birey olmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmalarımızla iş yurdu faaliyetinin dünyaya örnek olmasını hedefliyoruz. Hükümlülerimize faydalı olduğumuzda, meslek kazandırdığımızda ve onların güler yüzünü gördüğümüzde biz de mutlu oluyoruz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)