Doğal Balı Tanımanın Yolları

Organik, saf bal sahte ballardan nasıl ayırt edilebilir? Uzmanlar, sahte balın saf bal ile en doğru şekilde incelenmesi ve ayrıştırılmasının ancak laboratuvarda yapılanabileceğini belirtiyor.

Kapsam 24.10.2021, 16:52 25.10.2021, 00:04
Doğal Balı Tanımanın Yolları

Balın bir çok faydaarı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Peki balın faydaları nedir? Gerçek balı, sahte ballardan ayırmanın yolları var mı? Organik balı nasıl anlarız?

Sahte balın saf bal ile en doğru şekilde incelenmesi ve ayrıştırılması ancak laboratuvarda yapılabileceğini belirten Uzmanlar, Sahte bal yediğinizde tadını ve kokusunu hissetmiyorsanız, bu balların yapay tatlandırıcılar içeriyor, Üreticiler, polen içermemesi için arıları şekerle besliyor demektir.

Doğal balı sahte baldan nasıl ayırt edilebilir?

  • Doğal balı sahte baldan ayırt etmek için bir kaşık alıp suya koyun. Bal suda çözülürse doğal bal değildir. Bal suyun dibine çökerse bu doğaldır.
  • Balı birkaç damla iyot ekleyin ve içinde biraz su bulunan bir bardağa dökün. Bal maviye dönerse, mısır nişastası içerir.
  • Bir bardak suya birkaç damla sirke koyun, ardından bal ekleyin. Bal kaynamaya başladığında içinde yapay maddeler bulunur.
  • Kibriti balın içine koyun ve ardından yakın. Yanıyorsa bal doğaldır.
  • Balı kaşıkla ve havada baş aşağı tutun. Bal su içeriyorsa, yere düşer. Düşmezse doğal baldır.

Ancak bunların dışında başka yöntemler de bulunduğunu belirten Arıcı Tural Aliyev, "bal buzdolabında donmuşsa doğal baldır. Doğal balı kaşıklarken kesintisiz gelir. Bal, buzdolabında bir ay bekledikten sonra kremsi hale gelen doğal bir baldır. Bal değil, soğuk havalarda donmayan bir madde." diyor.

Balın Faydaları Nedir?

Balın faydaları hakkında birçok iddia olsa da hepsi doğru olmadığını belirten uzmanlar şunları söylüyor:

Antioksidanlar sayesinde kan basıncını düşürür

Bal, çiçeklerden nektar ile üretilir. Çiçeklerdeki nektar çok özeldir. Nektar mineraller, vitaminler ve doğal asitler içerir. Bal antioksidanlarda yüksek olduğu için, kişi bal yedikten sonra antioksidan seviyeleri artar. Kandaki artan antioksidan seviyeleri, hücrelere zarar veren, yaşlanmaya neden olan, kanser riskini artıran, kardiyovasküler hastalığa neden olan ve hastalıklara karşı koruyan oksijen radikallerinde azalma anlamına gelir.

Kolesterolü düşürür.

Kolesterol düzeyleri kardiyovasküler hastalık riski açısından oldukça önemlidir. Çünkü kolesterol damar duvarlarında küçük tıkanıklıklara neden olur. Bu tıkanıklıklar kalp krizi, felç vb. riski artırır.

Öksürüğü keser.

Özellikle çocukluk çağında üst solunum yolu enfeksiyonlarını sıklıkla görüyoruz. Bal, tüm öksürük şuruplarından üstündür ve öksürük kesici özelliği vardır.

Ancak 1 yaşından küçük çocuklara puan verilmemelidir. Çünkü bal, çocuklar için ölümcül olabilen botulizm toksini içerir.

Kaynak: GARABEY
Yorumlar (0)