Alexa

Dünya savaş Stratejileri Değişiyor

Dünya savaş stratejileri yeni bir boyut kazanırken Hibrit savaş teknolojileri yeni uygulama alanlarına yayılıyor. ABD, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki rekabet çok farklı bir alanda kendini gösteriyor.

Dünya savaş Stratejileri Değişiyor

Hibrit savaş teknolojileri yeni uygulama alanlarına yayılıyor. ABD, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki rekabet farklı bir alanda kendini gösteriyor. Dünya savaş stratejileri yeni bir boyut kazanıyor. ABD ve Fransa ilk olarak Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurarak yeni savaş konseptinde geçiş yaptı.

Uzay da yaşanan bu önemli gelişme yeni rekabet ve çatışma alanlarına yansıyabileceği düşünülüyor.Teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni nesil uydular, hava savunma ve taarruz sistemleri, yapay zeka, bilişim, İHA, SİHA, robotik savaş otomasyonlar büyük gelişmeler göstermeye devam ediyor.

ABD, Rusya, Çin arasındaki küresel güç rekabetine Fransa da Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurarak katıldı. Bu gelişmeler savaş konseptinde yeni düzenlemelere gereksinim olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Türkiye Savunma sayinde yerli üretime ağırlık verdi. Özellikle İHA ve SIHA'lar konusunda önemli mesafe kateden Türkiye bu yeni rekabet alanı ile ilgili olarak stratejik çalışmalar başlattı.

Bir çok ülke bu alanda zaruri olarak düzenlemeye gidiyor. Yapılan araştırmalarda, Türk Kamuoyunun bu konu da yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığı ve çok geriden geldiği görülüyor. İç siyasi tartışmalar ve suriye meselesi Türkiyenin bütün enerjisini alıyor ve dikkatini yeni gelişme alanlarına yoğunlaştırmasına engel oluyor. Ülke kamuoyunun daha vizyoner bir bakîş açısıyla dünya gündemi ve arka planına yoğunlaşmalıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 14:52
YORUM EKLE