Ekrem Hayri Peker, Çerkes Sürgünü Bir Soykırım Öyküsü

Anavatanları Kafkasya'dan 1864 yılında sürülen Adigelerin acı öyküsünü yazan Ekrem Hayri Peker, kitabının tanıtımında, "Belki de bu dünyamızdaki bilinçli olarak yapılan ilk soykırımın öyküsüdür." dedi. Peki, Ekrem Hayri Peker kimdir?

Kapsam 17.03.2021, 21:05 17.03.2021, 23:07
Ekrem Hayri Peker, Çerkes Sürgünü Bir Soykırım Öyküsü

Ekrem Hayri Peker, 'Çerkes Sürgünü Bir Soykırım Öyküsü' "Belki de bu dünyamızdaki bilinçli olarak yapılan ilk soykırımın öyküsüdür." diyor. Anavatanları Kafkasya'dan 1864 yılında sürülen Adiğelerin acı öyküsünü yazdığını. Belki de bu dünyamızdaki bilinçli olarak yapılan ilk soykırımın öyküsü olduğunu belirten yazar, kitabının tanıtım açıklamasında "Rus Çarlığı ile yapılan sürekli savaşlar diğer yanda yüzyıllardır süren köle ticaretinin Adiğe nüfusuna verdiği zararları yazmaya çalıştım. Osmanlı topraklarına doğru yola çıkan nüfusun üçte birinin yollarda, üçte birinin yerleştiği bu topraklarda ölmelerini, İngiliz ve Osmanlı Devleti politikalarının Adiğelere yansıyan olumsuz etkilerini farklı bir bakış açısıyla yazıya aktarmaya çalıştım." dedi.

'Çerkes Sürgünü Bir Soykırım Öyküsü' kitabının yazarı Ekrem Hayri Peker, kitabının açıklamasında şunları söylüyor;

Bundan 152 yıl önce Hazar Denizine (Kaspi Denizi) adını veren Kas ırkının son temsilcileri ana yurtlarından sürüldüler. Binlerce yıldır Kafkasya’da yaşayan ve Ön Asya’ya, Orta Doğu’ya demiri ve tekerleği tanıtmış bir halkın son temsilcileri, son istilacıya karşı verdikleri savaşı kaybettiler. Tarihte çok katliam, göçe zorlama olmuştur. Ancak Çerkeslerin sürgününü geçmişteki örnekleriyle karşılaştırılamayacak kadar büyüktü. Çerkesler, II. Dünya Savaşı’ndan sonra kabul edilen “SOYKIRIM” tanımına uyan bir muameleye maruz kalmışlardır. 1992 yılında Kabardey-Balkar, 1996 yılında Adıgey cumhuriyetlerinin parlamentoları 19. Yüzyılda Rus Çarlığının Çerkeslere yaptığı uygulamaları soykırım olarak tanımlamıştır.

Çerkeslerin yurtlarından sürülmelerinden 14 yıl sonra Rus orduları Balkanları aşıp, Yeşilköy'e geldi. Doğuda ise Sivas'a kadar geldiler. Yaklaşık 60 yıl sonra da Osmanlı İmparatorluğu sona erdi. Yok edilen sadece bölgede yaşayan halk değildi. Antik Çağ’dan günümüze uzanan bir kültürdü. Günümüzde Kafkasya, İsrail, Suriye, Ürdün ve Anadolu’da son günlerini yaşayan bir kültüre dönüştü. Kafkas kökenli halklar Antik Çağ’da Kafkasya’dan, İspanya'nın Bask’a bölgesinden Trakya'ya, Ukrayna’dan Sümer’e, Mısır'a, Trakya ve Balkanlara, Bugünkü Yunanistan’a, İran’ın batısına, Hazar’ın ötesin, Kırgızistan kadar uzanan bölgede yaşamışlar ve geride iz bırakmışlardır.

Ekrem Hayri Peker Kimdir?

Kimya mühendisi, araştırmacı yazar, STK yöneticisi. 2 Ekim 1954 tarihinde Bursa - Mustafa Kemal Paşa’da doğan Ekrem Hayri Peker, Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. “Teknoloji tabanlı Başlangıç Firmalarına Özel İş Geliştirme” mentörü, C Grubu İş Güvenliği uzmanı olarak Nano kimyasalların tekstil materyallerine uygulamalar konusunda üniversitelerde konferanslar veren İngiltere ve Pakistan’daki üniversitelerin düzenlendiği sempozyumlara çağrıldı ve gönderdiği bildiriler kabul edildi.

Halen Bursa’da ikamet eden ve Tekstil Araştırmaları Derneği başkanlığını yürüten Ekrem Hayri Peker, Evli ve iki çocuk babasıdır ve İyi derecede Özbekçe, orta derecede Rusça, biraz İngilizce bilmektedir.

Ekrem Hayri Peker'in Çalışma Hayatı Nedir?

 • 1985-2001 yılları arasında Bursa’da Yeşim Tekstil Fabrikasında Terbiye ve Planlama Müdürlüğü
 • 2001-2005 yılları arasında: Denizli Değirmenci Grup Baskı-Boya Fabrikasında Fabrika müdürlüğü
 • Neksus Kimya Ltd. Şti. Bursa Bölge Müdürü
 • 2005-2008 yılları arasında Özbekistan
 • Bursel Tekstil: Terbiye Müdürü; Özbekistan’ın en modern Boya ve Konfeksiyon Fabrikası
 • Prochem Kimya: Orta Asya Bölge Müdürü; Boya ve Kimyasal Pazarlama
 • Fayz-Akroteks: Planlama Müdürü sonra Genel Müdür; Ortaasya’nın Ev Tekstili üreten ilk Polyester Dokuma ve Boya Fabrikası.
 • 2008-2009: Plastifay ve Delta Kimya Bölge Müdürü.
 • 2010: Biesseci Tekstil Finiş ve AR-GE Bölümü Müdürü
 • 2012: Spnanoteks AR-GE Merkezi

Üyesi Olduğu Kuruluşlar:

 • TEKSAD-Tekstil araştırmaları Derneği
 • KMO-Kimya Mühendisleri Odası
 • GÜM-ÇED-Güney Marmara Çevre Derneği

Ekrem Hayri Peker'in Basılı Kitapları

Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kuşçubaşı Hacı Sami Bey (2011-2017 ikinci baskı), Özbek Mektupları (2013), Anadolu’dan Kafkasya’ya Zekeriya Efendi (2015), Yeşim Taşı Ön Türkler ve Türk Tarihinden Kesitler (2017), İnegöl’de Nostaljik Bir Gezinti (2017), Tekstile Giriş, Tekstilcinin El Kitabı (2011), Tekstil El Kitabı (2013, Tekstilciler İçin Baskı El Kitabı (2017), Örme El Kitabı (2019) ve Bir Cihan İmparatorluğu Kurma Mücadelesi Teşkilat-ı Mahsusa (2020), Emirsultan-Heykel Arasında Nostaljik Bir Gezinti (2020)

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)