Endonezya’da Habib ve Seyid nedir, Ne Anlama Gelir?

Yazar Ali Osman Muş, Endonezya’da Peygamber efendimizin soyundan gelenlere ne ad verildiğini, Seyid ve Habib kelimelerinin ne anlama geldiğini yazdı. Muş, Endonezya’da Habib sıfatı taşımak darphane sahibi olmak gibi bir şey olduğunu söyledi.

Kapsam 02.01.2022, 10:52 02.01.2022, 11:49
Endonezya’da Habib ve Seyid nedir, Ne Anlama Gelir?

Kapsamhaber sitesinde makalesinde genel olarak Müslüman toplulukları ve daha çok Endanezleri veEndonezya da ki Müslümanların inançları ve kültürleri ile ilgili bilgiler veren İlahiyatçı Ali Osman Muş, Endonezya’da Peygamber efendimizin soyundan gelenlere değişik lakaplar verildiğini, Bunlardan bir tanesinin sayid diğerinin de habib olduğunu yazdı. Endonez Dil Kumrunun çıkardığı sözlüğe göre Hz. Muhammet soyundan gelenlere bu unvanlar Seyid ve Habib isimlerinin verildiğini belirtti.

Habib sıfatı taşımak darphane sahibi olmak gibi bir şeydir

Arap-Endonezyalılar ile Malezyalılar arasında Habib isimlerin önünde ön ek gibi Fatimah az-Zahra ve Ali bin Abi Talib aracılığıyla Hz. Muhammed'in torunları için özel bir takma ad olarak kullanıldığını dile getiren Ali Osman Muş, Endonezya'ya gelen Habibler çoğunlukla Hüseyin bin Ali'nin soyundan geldiğini, 1,2 milyon kişi kadar olduklarının tahmin edildiğini,yazdı. Endonezya'da habiblerin hepsinin Yemen'den, özellikle de Hadramaut'tan ataları bulunduğuna dikkat çeken Muş, yazısında şunları söyledi:

"Habiblerin soyağacını kaydeden örgütün kayıtlarına göre, Ar-Rabithah, dünya çapında bu ünvan sahip olan 114 klandan (marga) yaklaşık 20 milyon insan olduğunu savunur. Habib ünvanlını yalnızca erkek torunlar taşıma hakkına sahiptir.(2) Bir kişinin dindar olmasının soyundan kaynaklanmadığı gerekçesiyle karşı çıkanların çok az olduğu Endonezya’da Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in akrabaları olarak Endonezya Müslüman toplumunda çok saygı görürler. Endonezya’da Habib sıfatı taşımak darphane sahibi olmak gibi bir şeydir. " dedi. Ali Osman Muş'un 'Endonezya’da seyyitler' başlıklı yazısı şöyle devam ediyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)