Endüstri 4.0 Nedir, Neden Önemlidir?

Kapsam 04.06.2022, 22:54
Endüstri 4.0 Nedir, Neden Önemlidir?

İlk olarak 2010 yılında gündeme gelen endüstri 4.0 terimi asında alman bir sanayi projesidir. Bu projenin amacı ise daha hızlı bir üretim ve daha az insan gücüdür. Yani insan gücü yerine daha fazla robot sistemlerin kullanılmasını sağlamaktır. Çoğu uzman görüşüne göre bu proje 4. sanayi devrimi olarak nitelendirilmektedir. Bu proje yavaş yavaş günümüzde hayata geçmeye başlamıştır.

Özellikle dünya ihracat devleri olan Japonya ve Amerika bu projeyi kullanmaktadırlar. Bu projenin temelleri internet ve fiziksel sistemlere dayanmaktadır. Yani internet kullanılarak fiziksel sistemler insanlar ile haberleştirilmektedir. Bu sayede uzak kumanda edilebilen akıllı sistemler ortaya çıkarılmaktadır. Bu durumda özellikle üretim konusunda işletmelere büyük avantaj saplamaktadır.

Ancak bu teknoloji milli geliri düşük olan ülkeler için dezavantajda sağlayabilmektedir. Çünkü ekonomisi kötü olan ülkelerin akıllı sistemlere geçişi geç olmaktadır. Bu durumda üretimleri negatif yönde etkileyecektir. Sonuç olarak dünya pazarından geri çekilmek zorunda kalabilecekler. Özellikle yeni nesil teknolojileri içeriğinde barındıran Endüstri 4.0 günümüz koşullarında üst düzeyde hizmet sunma kabiliyetine sahip olan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Endüstri 4.0 Nedir?

Günümüzün en çok araştırılan sorularından bir tanesi olan endüstri 4.0 nedir?Bu terim daha kolay yaşam imkanının oluşmasını sağlayan özel bir bilişim olarak tanımlanabilir. Öte yandan bu teknolojinin sağladığı veya ilerleyen zamanlarda sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Genel olarak bu avantajlar şu şekildedir. Bu teknoloji etkin üretimi, arttırmaktadır. Yani insan kalitesine oranla daha kaliteli ürünlerin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Öte yandan üretimlerde en çok karşılaşılan sorunlar makine arızalarıdır. Bu yeni teknoloji ile birlikte üretimde oluşan arızalar anında nesne haberleşmesi ile tespit edile bilinmektedir. Bu durumda uzun vadede üretim maliyetlerini minimum seviyeye indirecektir. Diğer bir avantaj ise üretim sahalarının boyutlarıdır. Bu teknoloji sayesinde üretim cihazları oldukça küçük boyutlara taşınacak. Bu durumda daha küçük çaplı fabrikaların kurulmasına ve dolayısıyla çevrenin korunmasına yardımcı olacaktır.

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Kısaltılmış hali AUS olan akıllı ulaşım sistemleri ilk olarak 1960 ile 1970 arasında temelleri atılan bir sistemdir. Bu sistemler yol ücret sistemleri, akıllı kavşaklar, kavşak kontrol sistemler ve sürücü bilgilendirme sistemlerine verilen genel bir isimdir. Bu sistemlerin amaçları ise daha güvenli bir ulaşım altyapısının oluşturulmasıdır. Öte yandan bu altyapılar oluşturulurken çevrenin de korunması hedeflenmektedir.

Genel olarak örnek verme gerekirse son yıllarda oluşturmuş olan AUS sistemleri otomatik parklar ve otonom araç sistemleridir. Ayrıca AUS sistemleri bilişim ve güvenlik alanında da etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm yol bilgileri otomatik olarak karayolları ile paylaşılmakta olup herhangi bir yol arızası durumunda anında müdahale edilme fırsatı vermektedir. Burada akıllı ulaşım sistemlerinin beraberinde çok önemli kazanımları getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Akıllı Ulaşım Sitemlerinin Faydaları

AUS uygulamalarının günlük hayatta sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları şu şekildedir. Trafik kazalarının oluşmasını en aza indirmektedir. Bu sayede can kaybının da bir nebze önüne geçmektedir. Öte yandan toplu ulaşıma katkı vermektedir. Bu sayede trafik miktarını azaltmayı sağlamaktadır. Tüm bu faydaların dışında AUS uygulamalarının araçlara da büyük bir faydası bulunmaktadır.

Akıllı sistemler sayesinde araçların yıpranmasının da önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu sayede araç sahipleri belirli oranda tasarruf sağlayabilmektedir. En önemli faydası ise tüm bu faydalar sağlanırken araçların karbon salınımı en aza indirilmektedir. İsim platform ile AUS uygulamalarının çok daha gelişmiş projelerine kolayca ulaşılabilinmektedir. Böylece tam da aradığınız bir hizmete ulaşmanız mümkün olacaktır.

Yorumlar (0)