Erdem Şenocak Kimdir, Nerelidir?

Ülkücü Hareketin en buhranlı zamanlarında mücadelenin tam ortasında dimdik duran isimlerden birisi olan Erdem Şenocak, 'Şafağa Selâm Duranlar' kitabıyla ülkücü hareketin yakın tarihine ışık tuttu. Peki, Erdem Şenocak kimdir, nerelidir?

Kapsam 11.03.2021, 12:06 11.03.2021, 13:22
Erdem Şenocak Kimdir, Nerelidir?

Erdem Şenocak Ömrünü MHP ve Ülkücü harekete adayan önemli isimlerden birisidir. Şenocak,1980 darbesi öncesi ve sonrasında ülkücü hareket içerisinde en çaresiz zamanlarda bile her kademesinde bulunmuş ve genç ülkücülere ağabeylik yapmış kendisini davaya adayanlardan önemli bir isimdir. Peki, Erdem Şenocak kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? Erdem Şanocak'ın hayatı nasıldır?

Erdem Şenocak, Hatıralarını “Şafağa Selâm Duranlar” kitabını okuyucuyla buluşturarak Ülkücü Hareket tarihine ve Türk gençliğine hediye ederek, yakın tarihimizi analiz etme fırsatı sundu.

"Şafağa Selam Duranlar, bir devrin anatomik yapısını ve analizini ele almanın ötesinde,  özellikle yakın tarihin bilinmeyen labirentlerinde yol bulmaya çalışan, yol bulduğunu zanneden ve bulup da arkasından gelenlere yol göstermeyenlerin hikâyesini anlatmaktadır. Yaşanmış olanların tanıkları ve yaşayacakları önemli dersler verecek bu eserin temel gayesi tarihimizden ders almanın öneminin yanında geleceğimizde bizi bekleyen tehlikeler karşında nasıl bir tutum takınmamız gerektiğini anlamaktır."

ERDEM ŞENOCAK KİMDİR?

11 Haziran 1959 tarihinde doğan Erdem şen Ocak, İlk ve orta öğrenimimi Sinop İlinin Gerze İlçesi’nde tamamladı. Emekli müftü babası Ali Faik Şenocak’ın 1976 yılında Bafra Merkez Vaizliği görevine atanması ardından ailesiyle Bafra’ya taşındı.1972 yılında Diyarbakır Öğretmen Lisesi’ne başlayan Erdem Şenocak, 1976 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’ne kaydını yaptırdı. Ankara’daki öğrencilik yıllarımda 1976-1980 yılları arasında Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapan Şenocak, merhum Galip Erdem ile birlikte Hukuk Bürosu’nda bulundu ve burada zor durumda olan ülkücülere yardımcı oldu.

1980 yılında ablasının düğünü için Samsun’a gitmek üzere iken tutuklananan Erdem Şenocak, 1 ay işkenceler ardından MHP davasında Başbuğ Alparslan Türkeş ile birlikte yargılandı. Başbuğ salona girdiğinde İstiklal Marşı okudukları için ihtilal mahkemesi tarafından tenkit edilip cezaevinde işkenceye maruz bırakıldı.5 yıl 8 ay işlemediği halde suçlanan Erdem Şanocak, bir müddet tutuklu yargılandıktan sonra suçsuz bulunarak beraat etti. 

1992 yılında Başbuğ Alparslan Türkeş’in arzusuyla Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak partisine hizmet eden Erdem Şenocak, Alparslan Türkeş'in vefatıın ardından1997 yılında Dr. Devlet Bahçeli liderliğinde partisinin genel merkezinde Genel Muhasip Yardımcılığı’nda, Divan Kurulu’nda, Merkez Yürütme Kurulu’nda ve Merkez Disiplin Kurulu’nda hizmetlerine devam etti. MHP Merkez Disiplin Kurulu’nda 18 yıldır aralıksız sürdürmekte olduğu görevine 21.03.2015 tarihinde yapılan kurultay ile tekrardan seçilen Şenocak, Hayata bakış açısını Farabi’nin “Toplum sevgi ile kaynaşır, adalet ile yaşar, dürüst çalışmak ile ayakta kalır” sözü etrafında şekillendirdiğini, siyasete bakışını ise “Kendini milletine hizmet etmeye adayan siyasetçiye Devlet Adamı denir” şiarı ile bütünleştirdiğini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)