Eren Talha Altun: Siber Pandemi İlan Edelim !

Kapsam 25.12.2020, 12:28
Eren Talha Altun: Siber Pandemi İlan Edelim !

21 - 25 Aralık siber güvenlik haftasına yönelik , Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan ve Kapsam Haber’e konuşan Gazeteci Eren Talha Altun siber güvenlik haftasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Siber güvenlik haftası ile ilgili Kapsam Haber’e açıklamalarda bulunan Altun şunları kaydetti ;

Kovid-19 sürecinde internet kullanım sıklığının %70 artmasıyla beraber siber saldırılarda da ciddi artışların yaşandığını görmekteyiz.   Araştırmalar pandemi döneminde siber saldırıların daha çok arttığını ortaya koyarken uzmanlar bu dönemde artan siber saldırılar konusunda halkın bu dönemde daha dikkatli olmasını ve önlemler alınması  gerektiğini vurguluyor.

HER GÜN SİBER ŞİDDETE MARUZ KALIYORUZ

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını, insanların internet kullanım alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu süreçte internet kullanımındaki artış, siber suç mağduriyetlerini de artırdı.

EN FAZLA ARTIŞ SOSYAL MEDYADA

Pandemi sürecinde internet ve sosyal medya kullanımının arttığını ifade eden Altun ; İnternetin iş, eğitim ve sosyal amaçlarla daha yoğun olarak kullanılmasının siber suçlular için yeni suç imkanları yarattığına dikkat çekti.

“Pandemi döneminde en fazla artış gösteren çevrimiçi davranış sosyal medya kullanımı oldu. Bu süreçte halkın sosyal medyayı daha fazla sıklıkla kullandığını görmekteyiz.

2020'de iyiden iyiye artan siber saldırıların, gelecek yıl daha da ciddi bir tehdit halini alacağını söyleyen ve bu konu hakkında Kapsam Haber’e verdiği röportajda “Siber Pandemi ilan edilmesi gerektiğini ifade eden,  İstiklal Gazetesi Muhabiri Eren Talha Altun, gelecek yılın tehditleriyle ilgili sözlerine şöyle devam etti ;

SİBER PANDEMİ İLAN EDELİM

 COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar uzaktan çalışmaya başladılar ve bu da, daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir teknoloji bağımlılığı oluşturdu. Ofisten bu kopuş çalışanlara birçok avantaj sağlasa da, şirket ağlarını da saldırılara karşı savunmasız bıraktı.”

SİBER VAKALAR HIZ KESMİYOR

“Sağlığımız için kişisel hijyen ne kadar önemliyse dijital güvenlik için de siber hijyen o kadar önemli” diyen Altun, siber hijyenin sağlanmasının sadece bilgi işlem merkezlerinin değil, herkesin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekerek , Başta "Zararlı yazılımlara dikkat edilerek  , 3. taraf uygulamalar kullanılmaması gerektiğini  . Güçlü parolalar oluşturulması gerektiğini  ve bu parolaların düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek . Çok faktörlü kimlik doğrulama mekanizmaları kullanarak şifrelerin ele geçirilmesini engellenmelidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)