Alexa

Evet'te Çıkabilir Hayır'da

Türkiye’de çok şeyler değişiyor. Hızlı bir süreçten geçiyoruz. Allah hakkımızda hayırlısını versin.

Evet'te Çıkabilir Hayır'da

Türkiye’de çok şeyler değişiyor. Hızlı bir süreçten geçiyoruz. Referandum sürecine girmiş bulunuyoruz.

Referandumla ilgili vatandaşın bilgisi olsa da Referandumun yapılış sebebi ve içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı kanaatindeyiz. Televizyonlarda, gazetelerde, internet haber sitelerinde ve sosyal ağlarda o kadar çok şeyler söyleniyor ki, “Başkanlık” veya “Partili Cumhurbaşkanlığı” sistemi üzerinden bilgisizce yapılan tartışmalar sertleşiyor.

Türkiye “evet-hayır” oylaması yapmak için sandık başına gidecek. Neden evet, neden hayır diyecek?

Her kesin kafası karışık.  Bu kafa karışıklığı giderilmeden yapılabilecek bir referandum ne kadar sağlıklı olacak?

Şu anda Türkiye ikiye bölünmüş durumda…

Evet’çiler ve hayır’cılar…

Bir birine iki düşman grup oluşuyor veya oluşturuluyor…

Hâlbuki ne evet’çiler hain ne de hayır’cılar.

Çok basit bir işlem var ortada: Evet deme ihtimalimiz olduğu kadar hayır deme ihtimalimizde vardır. Bugün anladığımızı yarın sandık başında vereceğimiz oyla anlatacağız. Evet’te çıkabilir Hayır’da… Vatandaşın çoğunluğu ne diyorsa o olacak.

Hayır dediğimiz de parlamenter sistemimiz bu zamana kadar olduğu gibi devam edecektir. Hayır dediğimiz de ise yeni bir sisteme geçiş olacaktır. Aslında rejim değişecektir. Olası bir rejim değişikliği Türkiye’ye ne getirecek veya ne götürecek bunu şu anda görmemiz mümkün değildir. Ancak fikir yürütebilir, tahminlerle birçok olumlu veya olumsun ifadelerde bulunabiliriz.

Ortalıkta çok fazla yanlış bilgiler dolanıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’nin Ak Parti’nin çok istediği Başkanlık meselesine göz kırpması sonra ise destek vermesi birçok ülkücüyü kızdırdı. Ülkücüler ikiye bölünmüş durumdadır. Hayır oyu kullanacağını söyleyen bir çok eski ülkücü ve Sayın Bahçeli muhalifleri kampanyalarına başladı bile. Hanüz referandum tarihi belli olmadan salon toplantıları yapılıyor her koldan.

Acaba Devlet Bahçeli anlaşılmaya çalışıldı mı veya Sayın Bahçeli Başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığına neden destek verdiğini daha geniş bir şekilde teşkilatlarında anlatmış olsaydı daha mı iyi olmaz mıydı?

Evet'te çıkabilir Hayır'da. Ancak Türk milleti bölünmemeli tahrikle kapılmamalıdır.

Seren gül

KAPSAMHABER

YORUM EKLE