Alexa
banner314

Fatma Çavuş'u Anlatan Kitap Yayında

Milli Mücadele yıllarında Samsun’un 19 Mayıs İlçesine bağlı Dağköy'de Rum çetelere karşı mücadele veren Fatma Çavuş (Yalçın)'ın hayatını anlatan kitap yayınlandı.

Fatma Çavuş'u Anlatan Kitap Yayında
banner327

Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş’un hayatı kitap oldu

FATMA ÇAVUŞ’U ANLATAN KİTAP YAYINDA

Milli Mücadele yıllarında Samsun’un 19 Mayıs İlçesine bağlı Dağköy'de Rum çetelere karşı mücadele veren Fatma Çavuş (Yalçın)'ın hayatını anlatan kitap yayınlandı.

Milli Mücadele yıllarında Pontus hayaliyle ayaklanan çetelere karşı çetin mücadele veren, çevresine de örnek kadın kahraman Fatma Çavuş’un hayatı anlatınlan kitabın “ Şehitler ve Gaziler Haftasında” yayınlanması kitaba ayrı bir anlam katıyor.

Fatma Çavuş’un hayatı anlatılan kitabın yazarı Samsunlu Arş. Yazar Ahmet Seven; Fatma Çavuş’un mücadeleli yıllarını Dağköy’de dinleme fırsatı olduğunu belirtti. “Milli Mücadele yıllarında uğradığı çete baskınlarına karşı kadın, çoluk-çocuk buna karşı koyarak kahramanlık örneği sergilemeleri ilgimi çekmişti. Köyün yaşlılarından Milli Mücadele yıllarında Dağköy'de yaşanılanları dinleme fırsatım oldu.” diye kaybetti. Seven; Yıllarca Pontus Devleti hayaliyle yaşayan Rumların, Yunanlılar’ın İzmir’i işgaliyle başlattığı saldırı ve baskınlar daha da arttığını  bu baskınların gerçekleştiği köylerden birisinin de Dağköy olduğunu ifade etti.

Erkeklerin askerlik ve seferberlik görevi için cephelere gittiğini, köyün savunması ise kadın çocuk ve yaşlılara kaldığını, Bunların içerisinde Fatma Yalçın (1897-1963) (Fatma Çavuş) büyük kahramanlıklar sergileyerek, Türk kadını adına adeta destan yazdığını belirtti.

Dağköy’de  Fatma Çavuşun öncülüğünde devletin verdiği silahlarla ve öğrettiği savunma taktikleriyle çeteleri püskürterek  Karadeniz bölgesinde bu durum örnek olduğunu anlattı.

Fatma Çavuş’un kahramanca mücadelesi Cumhuriyetin ilanından sonra Devlet adamlarının da dikkatini çektiğini, bilhassa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle T.B.M.M tarafından Çavuşluk Unvanı verildiğini, Bu onuru ise son nefesine (1963)  kadar Fatma Çuvuş olarak taşımış, bu unvanla da anılmıştır dedi..

Milli mücadelenin devam ettiği günlerde çete reisini vurarak çetelerin cesaret ve gücünün kırılmasına, dolayısıyla baskınların da çehresinin değişmesine sebep olan Dağköylü Ali Asal’ın Milli Mücadelenin çocuk kahramanları arasında yer aldığı tarihi bir gerçektir.

Uzun bir yazı aslında bu, ancak okuyucunun devamını kitaptan okuması arzu edilir.

Bu ve benzeri birçok hakikatleri gün ışığına çıkaran ve o dönemlerde var olan gizli kalmış milli Kahramanlarımızı gün yüzüne çıkaran araştırmacı yazarlarımızın da milli kültürümüze kattığı değer küçümsenemez.

Yazarın notu şöyle:

Milletimiz, Anadolu’muzun dört bir yanında kahramanlıklar sergilemiş 'Önce Vatan' diyerek canı pahasına vatanını şu isimleri unutabilir mi?

 Erzurumlu Nene Hatun, Kara Fatma (Fatma Seher Erden) Faika Hakkı, Domaniçli Habibe, Adanalı Sultan Hanım, Satı Çırpan, Ayşe Hanım, Tarsuslu Kara Fatma (Adile Onbaşı), Adanalı Kılavuz Hatice, Osmaniyeli Tayyar Rahmi’ye, Senem Ayşe, Tarsuslu Kara Fatma Şimşek, Maraşlı Naciye Nine, Aydınlı Çete Emir Ayşe, İzmirli Binbaşı Ayşe, Kastamonulu Hafız Selman İzbeli, İnebolulu Şerife Bacı, Gaziantepli Yirik Fatma, Kastamonulu Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Asker Saime Hanım, Süreyya Sülün Hanım, Halide Edip Adıvar, Samsun Dağköylü Fatma Çavuş’u...

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 22:49
YORUM EKLE

banner307

banner325