Fatma Nur Kaptanoğlu Kimdir?

Kaleme aldığı öykü kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine sahip olan Fatma Nur Kaptanoğlu’nun 3’üncü kitabı Ateşten Atlamak, hayatta herkesin er ya da geç vermesi gereken imtihanları olduğuna ve geleceğe ilerlerken arkada bırakılanlara yoğunlaşıyor.

Kapsam 29.06.2021, 12:24 29.06.2021, 13:05
Fatma Nur Kaptanoğlu Kimdir?

Fatma Nur Kaptanoğlu’nun 3’üncü kitabı Ateşten Atlamak, hayatta herkesin er ya da geç vermesi gereken imtihanları olduğuna ve geleceğe ilerlerken arkada bırakılanlara yoğunlaşıyor. Kitaptaki iki uzun öykü birçok ortak temayı barındırırken, başkarakterler zorlu sınavlardan geçmeye itiliyor. Peki, Fatma Nur Kaptanoğlu kimdir, nerelidir?

Kaplumbağaların Ölümü, Homologlar Evi isimli öykü kitaplarıyla edebiyat dünyasında önemli bir okur kitlesine ulaşan Fatma Nur Kaptanoğlu’nun 3’üncü kitabı Ateşten Atlamak, Can Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu. İsmiyle olduğu kadar içeriğindeki iki öyküsüyle de dikkat çeken Ateşten Atlamak, hayat süresince hepimizin tabi olduğu sınavlara, geçmemiz gereken sınırlara ve geleceğe yol alırken ardımızda bıraktıklarımıza odaklanıyor.

Yıkıcı duygular, ardından gelen pişmanlık hissi…

Küçük yerlere sığmayan hayatlar, elden kaçan, denetlenemez duygular, sıkışmışlık hissi, insanın korkularına karşın engel olamadığı kendini aşma dürtüsü ve hatta taşma hali gibi ortak temalara sahip iki öykünün başkarakterleri zorlu bir sınavdan geçiyor. Karakterler yakın çevreleri, toplum ve kendi kaygıları sonucu meydana gelen sınırlar karşısında tavır almak zorunda kalıyor. Kitabın adını taşıyan “Ateşten Atlamak” isimli öykünün anlatıcısı biricik sırrını içinde taşıyamaz hale gelirken, “Daha Uygun Bir Kader”in başkarakteri ise kendi yıkıcı duyguları ve ardından gelen pişmanlıkla yüzleşiyor.

Fatma Nur Kaptanoğlu Kimdir?

1993’te Marmaris’te doğan Fatma Nur Kaptanoğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Kısa Film Yönetmenliği eğitimi alan Kaptanoğlu, birçok dergide yazarlık ve editörlük yaptı.

2020 JCI Culture şubesinin başkanlığını yapan ve birçok sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesine öncülük eden Kaptanoğlu, 2017’de Kaplumbağaların Ölümü ve 2019’da Homologlar Evi isimli öykü kitaplarını yayımladı. Ateşten Atlamak ile 3’üncü öykü kitabını kaleme alan Kaptanoğlu, bir dijital ajansta Kreatif Direktör olarak çalışıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442