Gazeteci Talip Kocakoç: Diziler Toplumu Yönetir Oldu!

Talip Kocakoç, tv ekranlarında seri halinde belli gün ve saatlerde yayınlanan dizilerin insana orada yaşıyormuş hissini verip kafasını karıştırdığına işaret etti.

Kapsam 03.12.2021, 23:26 04.12.2021, 00:01
Gazeteci Talip Kocakoç: Diziler Toplumu Yönetir Oldu!

Gazeteci Yazar Talip Kocakoç, günümüz dünyasında her ne kadar sosyal medyanın zararları konuşulsa da zaten tv dizilerin gizliden gizliye bu zararı toplum yapımıza işlediğine dikkat çekti. Günümüzün gelişen teknolojik imkanları ve sosyal medyanın etkisiyle televizyon izleme oranlarının düştüğünü fakat dizi bağımlılığının arttığını ileri süren Kocakoç, tv dizileri ve programların yasalar ile kontrol edilse de toplumsal dengenin bozulmasında kaçınılmaz bir rol üstlendiğine işaret etti.

Kocakoç: "Televizyonlar Sosyal Medyadan Tehlikeli"

Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Talip Kocakoç, tv kanallarının birçoğunda herkese açık olarak yayınlanan dizi ve programların özellikle aile yapısının yeniden şekillendirilmesinde rol oynadığını söyledi. Bu etkenin toplumsal yapıya verdiği zararın yavaş yavaş sindirerek olduğunu ancak sosyal medyadan da etkili olduğunu ifade etti. Sosyal medyadaki trendlerin gelir geçer kısa süreli bir yapı olduğunu ileten Kocakoç, tv ekranlarında seri halinde belli gün ve saatlerde yayınlanan dizilerin insana orada yaşıyormuş hissini verip kafasını karıştırdığına işaret etti.

Kocakoç şöyle konuştu:

"Günümüz dizilerinin büyük çoğunluğu gücünü her ne kadar tarihten ya da edebi bir eserden alsa da toplumun değer yargılarından bir o kadar uzak. Tarihsel bir değer olarak ekranda görünen isimlerin, geçmişteki değerinden çok magazinsel tarafının ele alındığı diziler ne yazık ki ekran başındaki çocuklarımızı da yanlış yönlendiriyor. Bunun ötesinde ekran başında geçen saatler günden güne bizi hantallığa itmekte. Akşam saatlerinde yayınlanacak olan bir diziyi düşünerek, kendimizce yorumlar yaparak geçirir olduk günümüzü. Eve gelince de direkt tv karşısına geçmiyor muyuz? İşte bu artık bir alışkanlık haline geliyor ve tembel bir toplum yapısını çocukluktan itibaren aşılıyoruz beynimize. Ve alışkanlık oldu mu vazgeçilmez bir hal alıyor. Sosyal medyadan da tehlikeli bir süreç bu. Çoğu uzman sosyal medyanın zararlı olduğunu söylese de tv ekranlarının bu işi gizliden gizliye toplumu etkileyerek yaptığı da aşikar. Sosyal medyada nasıl? Bugün trend olan yarın kayboluyor. Bugün bomba etkisi yaratan açıklamalar yarın sabaha çıkmıyor. Ancak tv de öyle mi? yıllarca izlenen diziler artık bizim değer yargılarımızı da silerek ailemizi değiştirmiş durumda. Bu meseleye dikkat etmek gerekir. İzlenmesi gereken ekranların titiz bir tavırla seçilmesi ve her önüne gelene "Açık dursun bakarım" diye izlenmemesi gerekir."

Talip Kocakoç kimdir?

Ordu Çaybaşı ilçesi 1990 doğumlu olan Gazeteci Yazar Talip Kocakoç, 2011 yılından bu yana medyadaki faaliyetlerini sürdürmektedir. Kocakoç, bölgesel anlamda tv haberciliği dalında önemli ödüller almış bir isimdir. Özellikle seçim dönemlerinde siyasetin nabzını tutarak sahadan ekranlara bilgi aktarmıştır. Ordu Altaş Tv, Tv52, Yeni Dönem Gazetesi, Haber Ordu Gazetesi gibi platformlarda çeşitli görevler üstlenen başarılı gazeteci, gazeteciliğin yanı sıra dijital medya ve reklamcılıkla da ilgileniyor. Kocakoç kısa bir süre içinde, gazetecilik faaliyetleri ve köşe yazılarını da içeren "Bende Kalmasın" adlı kitabını da edebiyat dünyasına kazandıracak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)