Güldane Kaya Atatürk ve Cumhuriyet

Güldane Kaya, Cumhuriyetimizin 98. yıldönümü nedeniyle yayınladığı yeni yazıda, "Türk milleti yüzyıllar boyunca kendi egemenliğini kullanmasına engel rejimlerin acısını çekmiş, sonunda ise en uygun idare şeklinin cumhuriyet olduğunu görmüştür." dedi.

Kapsam 27.10.2021, 21:13 27.10.2021, 22:47
Güldane Kaya Atatürk ve Cumhuriyet

Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünü dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayan Güldane Kaya, Türk milletinin yüzyıllar boyunca kendi egemenliğini kullanmasına engel rejimlerin acısını çektiğini, sonunda ise en uygun idare şeklinin cumhuriyet olduğunu gördüğünü yazdı.

Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında çekilen birçok acının sonucunda kurulduğunu, belirten Kaya, "Bütün geçilen yolların, yapılan fedakârlıkların bilincinde olmak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşamasını sağlamak ise hepimizin görevidir. Atatürk de Türk milletine en uygun yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu değişik sözlerinde ifade etmiştir." dedi.

"Atatürk ve Cumhuriyet için ne kadar fedakarlık yapsak, ne kadar çok mücadele versek yine de azdır." ifadelerine yer veren Güldane Kaya,  "Cumhuriyet, yönetim biçimi olarak halkın üstünde hiçbir otorite veya yetkili makam tanımamakta, devlet gücü doğrudan doğruya halkı oluşturan bireylerin elinde bulunmaktadır. Cumhuriyette en temel kural mutlak surette seçimdir. Cumhuriyet, en büyüğünden en küçüğüne kadar devlet hizmetlerinin hepsinde veraset usulünü mutlak surette reddeder. Bunun yerine seçim ve tayin usulünü koyar. İşte cumhuriyetin özü ve gerçek anlamı bu noktada saklı bulunmaktadır. Cumhuriyet, demokrasinin en gelişmiş şeklidir. Atatürk'e göre, "demokrasi prensiplerinin en asrî ve en mantıkî tatbikini temin eden hükümet şekli cumhuriyettir." dedi.

Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca savaş meydanlarındaki dehası değil, Cumhuriyet öncesi ve sonrası gösterdiği devlet adamı vizyonu ile de tarihe iz bırakmış ender liderlerden birisi olduğunu ifade eden Kaya, Ekonomiden sosyal gelişmeye, sanayiden bankacılığa, tarımdan milli birliğin sağlanmasına, attığı her adım, çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti adına olduğunu belirtti. Güldane Kaya'nın yazısının devamı için tıkla...
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)