Alexa

Güldane Kaya; Hristiyan dostlarımım Noel’leri kutlu olsun

Noel'in Hristiyan dünyasında, 24 Aralık’ı 25’ine bağlayan gece Bayram olarak kutlandığına dikkat çeken Yazar Güldane Kaya, Roma imparatorluğu döneminde imparatorluk Hristiyanlığı kabul edince yerel halkın da benimsemesi için pagan bayramlarını sanki Hristiyan bayramı gibi dini bayram olarak kutlamaya başladığını söyledi.

Güldane Kaya; Hristiyan dostlarımım Noel’leri kutlu olsun

Kapsam Haber yazarı Güldane Kaya, Noel Bayramını değerlendirerek Tüm Hristiyan dostlarının Noel’lerini kutladı. Kaya, Hristiyan dünyasın da, 24 Aralık’ı 25’ine bağlayan gece Noel Bayramı olarak kutlandığına dikkat çekerek,  Noel, ‘doğum’ demektir. Noel, Hz. İsa’nın doğduğu güne verilen addır. Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş, Milat Yortusu adlarıyla da anılan Noel, Hristiyanlar tarafından tüm dünyada kutlanıyor. Bizde ki adıyla Yılbaşı yeni bir yılın kutlanması olup Noel ile Hristiyan inanışında “Kurtarıcı Mesih” olarak kabul edilen Hz. İsa’nın doğum gününün geleneksel olarak kutlandığı Bayramdır. Bu bayramda genel olarak aileler bir araya gelerek birlikte olup özenle hazırlanmış sofralarda özenle hazırlanmış yemekleri yiyip şükran duaları ederler." dedi. 

NOEL AĞACI NEDİR?

Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanan Noel’de ağaç süsleme geleneği oldukça eski zamanlara dayandığını belirten Kaya,  20.Yüzyılın başlarından itibaren Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanmaya başladığını belirtti., Noel'in bir hatırlanma hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir hediyeleşme bayramı olarak ta kutlandığına dikkat çeken Yazar Kaya,  Burada Noel Baba figürü büyük rol oynadığını, Noel Baba Figürünü, gören hemen hemen herkesin aklına ilk gelen hediye alıp hediye vermek olduğunu söyledi.

Hristiyanların İsa’nın doğumunu bekledikleri döneme “Advent” dönemi dinildiğine işaret eden Kaya, " 24 Penceresi olan advent takvimleri hazırlanır bu takvimde her pencerenin ardına resimler veya bazı ufak hediyeler, şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır. Advent mumları yakılır. Doğu Ortodokslarda ise Noel Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocakta Kutlanmaktadır. Tarihsel geçmişe bakıldığında Noel Bayramının temelinde antik çağlardan beri kullanılan Pagan kış festivalleri olan Yule ve Saturnalia Bayramları ile bir özdeşlik göze çarpmaktadır." şeklinde açıklamada bulundu. Güldane Kaya'nın Yazısının tamamı şöyle:

KAPSAMHABER

YORUM EKLE