banner434

banner433

Günlük Biotin İhtiyacı Ne Kadardır?

Kapsam 06.05.2022, 00:23 06.05.2022, 00:28
Günlük Biotin İhtiyacı Ne Kadardır?

Bir vitamin çeşidi olan biotin, B vitamini ailesine aittir. B7 vitamini ya da H vitamini olarak da tanımlanabilir. Biotin, çözülmez nitelikte bir vitamin olduğu için vücutta depolanması yapılamaz. Bu nedenle beslenme yoluyla yeterli derecede biotin alımı oldukça önemlidir. Biotin; protein karbonhidrat ve yağ metabolizması gibi bazı metabolik süreçlerde hücre büyümesinin yanı sıra protein ve DNA sentezinde görev alır. Vücuttaki biotin seviyesi kan testi ile belirlenebilir.

Biotin Faydaları Nelerdir?

Biotin, sinir dokusunun ve kan hücrelerinin bakımını sağlar. Diyabeti önlemeye ve kan şekeri düzeylerinin normalleştirmeye olanak sağlar. Biotin, iyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü düşürür. Bu nedenle kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sunar.

Biotin vitamini doku oluşumunu ve yenilenmesini destekler. Cilt, tırnak ve saç oluşumu için oldukça önemli bir protein olan keratin üretiminde rol alır. Bu nedenle biotin saç, tırnak ve cilt sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Biotin eksikliği, tırnakların kırılgan olmasına ve saçların güçsüz deşip dökülmesine sebep olabilir. Vücutta önemli bir vitamin olan biotin, cildin su dengesinin düzenlenmesinde de görev alır.

Biotin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerde biotin eksikliğine rastlanmayabilir. Vücutta görülen biotin eksikliğine sahip olunan bazı hastalıklarda neden olabilir. Bu hastalıklar;

  • Crohn hasatalığı
  • Şeker hastalığı
  • Çölyak hastalığı
  • Kronik rahatsızlıklar şeklinde sıralanabilir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, bazı genetik rahatsızlıklar ve uzun süreli diyetler vücutta biotin eksikliğini ortaya çıkarabilir. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda kişiler biotin takviyeleri kullanmalıdırlar.

Günlük Biotin İhtiyacı Ne Kadardır?

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenen kişiler genellikle biotin ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılarlar. Günlük biotin ihtiyacı 15 yaş ve üzeri yetişkin kişiler için 30-50 mikrogram olarak önerilebilir. Çocuklar için daha düşük biotin değerleri yeterli olabilir. Biotin eksikliğini öğrenmek için sağlık kuruluşlarına danışıp kan testi yaptırabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan biotin miktarını karşılamak için Nutraxin web sitesini ziyaret edip biotin 2500 mg ürünlerine göz atabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)