Hanım Halilova ağlattı

Türk Ocakları Samsun Şubesi’nin düzenlediği “Alparslan Türkeş ve Türk Dünyası” konulu konferansta konuşan Alparslan Türkeş’in Baş Danışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova ağlattı

Kapsam 06.04.2014, 22:36 19.12.2019, 20:54
Hanım Halilova ağlattı

Türk Ocakları Samsun Şubesi’nin düzenlediği “Alparslan Türkeş ve Türk Dünyası” konulu konferansta konuşan Alparslan Türkeş’in Baş Danışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova ağlattı.

Türk Ocakları Samsun Şubesi’nin düzenlediği “Alparslan Türkeş ve Türk Dünyası” konulu konferans, şubenin Dr. Fethi Tevetoğlu Konferans Salonu'nda yapıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, merhum Alparslan Türkeş’in Hakk’a kavuşmasının 17. senesinin yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Çağlayan, “Aramızdan ayrılalı 17 senesini yaşıyoruz. Yüreklerimiz halen ona hasretle ve özlemle dolu. Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu vesileyle seçim sürecinden dolayı birbirimizi kucaklamaya ve merhum Başbuğumuzun emanetlerine sahip çıkmaya sizleri davet ediyorum” diye konuştu.
 
Konferansa konuşmacı olarak katılan Alparslan Türkeş’in Baş Danışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova, “Çırpınırdı Karadeniz” marşının Türklere ait olduğunu söyledi. Prof. Dr. Halilova, “Ahmed Cevad, ‘Azerbaycan Marşı’ sözlerini yazmış ve Kafkas İslam Ordusu zamanında ‘Çırpınırdı Karadeniz’ şiirini kağıda döken kişidir. Son zamanlarda bazı insanlarımız ‘Çırpınırdı Karadeniz Ermenilerindir’ diyor. Ayıptır. ‘Çırpınırdı Karadeniz, selam Türkün bayrağına’ diyor. Nasıl olur da bu Ermeniler ‘bizim’ der. Bu marş Türklerindir. Bu bayrak iktidarın bayrağı değil, Türk milletinin bayrağıdır. Ermeniler buna sahip çıktı. Hocalı soykırımı gözler önündedir. Hiçbir Türk soykırım yapmaz. Ben vatanım için ölmek gerekirse ölmeye razıyım” şeklinde konuştu.

1992’de 25 Ocak’ı 26 Ocak’a bağlayan gece Hocalı’da Ermeniler tarafından kadın, çoluk-çocuk ve ihtiyar demeden yapılan katliam hakkında katılımcılara bilgi veren Prof. Dr. Hanım Halilova, o katliamda çocukların gözlerinin oyulduğunu, hamile kadınların karınlarının deşildiğini ve öldürülen yaşlıların kafa derilerinin yüzülerek insanlık dışı bir katliama maruz kaldıklarını anlattı.

Sovyet döneminde Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesi içinde bizzat bulunan ve o dönemde Askeri Kadın Taburunu kurarak Komutanlığını da yapan Prof. Dr. Hanım Halilova, Ermenilerin bu katliamı Rus desteği ile gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“RUSLAR SICAK DENİZLERE İNMEK İÇİN KIRIM'A GİRDİ"

”Merhum Alpaslan Türkeş’in bu dönemler yaşaması gereken dönemler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Halilova şöyle konuştu:
“Bu komünizm Türkiye’ye girseydi sizler de çok sıkıntılar yaşardınız. Bugün Ruslar Kırım’a girdi. Boşuna girmedi. Sıcak denizlere inmek hedefleridir. Ben hiçbir zaman ümidimi kırmadım. Benim şu anda içim yanıyor. Başbuğ’un olması gereken zaman tam bu zamanlardı. O bizi yetim bıraktı. Ben yetim kaldım. Onun emanetiyiz. Ayakta durup güçleneceğiz. Başbuğ Alpaslan Türkeş Bey 5 bin şehit vermeseydi, komünizm gelseydi, bizim gibi camileriniz kapatılır, ezanlarınız okunmazdı. Türkiye’mizi koruyacağız. Bizim orada bize Türk kelimesini telaffuz etmeye izin vermediler. İnsanlarımızı kurşuna dizip ‘vatan haini’ diye öldürdüler.”

Prof. Dr. Hanım Halilova Bafra'da Ülkü Ocakları Davetlisi Olarak katıldığı konferansta da Alparslan Türkeş'i anlattı.

Bafra Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı konferans salonunda yapılan konferansa Alparslan Türkeş’in Türk Dünyasından sorumlu başdanışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova konuşmacı olarak katıldı. konferansa MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, MHP Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç, MHP Bafra İlçe Başkanı Hüseyin Acar ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Prof. Dr. Hanım Halilova, konferansta Alparslan Türkeş ve Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ile olan hatıralarını, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadeleleri anlattı.

Konferanstan sonra Prof. Dr. Hanım Halilova’ya Bafra Ülkü Ocakları Başkanı Hakan Eroğlu günün anısına bir plaket taktim etti. Halilova, Azerbaycan’ın bağımsızlığını konu edinen “Ebulfez Elçibey ile Bağımsızlığa Giden Yol” adlı kitabını da konferanstan sonra okuyucuları için imzaladı.

Bafra Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı konferans salonunda yapılan konferansa Alparslan Türkeş’in Türk Dünyasından sorumlu başdanışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova konuşmacı olarak katıldı. Saat 18.00’da başlayan konferansa MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, MHP Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç, MHP Bafra İlçe Başkanı Hüseyin Acar ve çok sayıda dinleyici katıldı. Prof. Dr. Hanım Halilova, konferansta Alparslan Türkeş ve Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ile olan hatıralarını, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadeleleri anlattı.

Konferanstan sonra Prof. Dr. Hanım Halilova’ya Bafra Ülkü Ocakları Başkanı Hakan Eroğlu, günün anısına bir plaket taktim etti. Prof. Dr. Hanım Halilova, Azerbaycan’ın bağımsızlığını konu edinen “Ebulfez Elçibey ile Bağımsızlığa Giden Yol” adlı kitabını da konferanstan sonra okuyucuları için imzaladı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)