Her Hür insan Bir Mahkûm Adayıdır!

Bu ülkede nice devlet adamları, nice vekiller, nice başbakan ve üst rütbeli askerler cezaevlerine girmiştir. mahkûm olmuştur. Bazen rejimin getirdiği, bazen siyasi baskıların getirdiği, bazen darbelerin ve bazen de işgüzarlığın getirdiği mahkûmiyetler olabilir.

Kapsam 04.06.2017, 01:26 04.06.2017, 03:31
Her Hür insan Bir Mahkûm Adayıdır!

Herkes ölmeyecekmiş gibi yaşar ve davranır. Ama ölüm onu hiç ummadığı, hiç düşünmediği bir zamanda yakalar ve çeker götürür. Mahkûmlukta böyledir.

Hiç kimse birgün cezaevlerine  düşeceğini aklına getirmez...

Hiç kimse mahkûm olacağım diye yaşamaz.  

Ve fakat kim olursanız olsun birgün kolunuza giren bir polisi, jandarmayı görmemeyi taahhüt edemeziniz. Mahkeme huzuruna çıkmayacağınızı garanti altına alamazsınız.

Bir gün yaptıklarınızdan hesaba çekilirsiniz. Hatta bazen yapmadıklarınızdan da hesap verebilirsiniz.

Kim olduğunuzun hiç önemi yoktur!

Hele Türkiye gibi bir yerde yaşıyorsanız, ne zaman başınıza nelerin gelebileceğinizi kestiremezsiniz.

Bu ülkede nice devlet adamları, nice vekiller, nice başbakan ve üst rütbeli askerler cezaevlerine girmiştir. mahkûm olmuştur. Bazen rejimin getirdiği, bazen siyasi baskıların getirdiği, bazen darbelerin ve bazen de işgüzarlığın getirdiği mahkûmiyetler olabilir. Bunların birçoğunun hakları ilerleyen zaman diliminde kendilerine teslim edilebilir ve hatta mahkûm olanlar, zaman içinde birer kahraman olarak ta çıkabilirler. Darbelerde bunu gördük ve yaşadık. Adnan Menderesin asılmasını gerektirecek hiçbir şey yoktu. Astılar… Ancak yıllar sonra hakkı geri verildi. Devlet özür diledi. Ancak neye yarar ki….

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'da bir şiir okudu diye cezaevine atıldı, yargılandı... Şu anda Devletimizin başı değil mi?

Toplumun sevgisini kazanmış ayakları yere basmayan,  hiç ölmeyecekmiş veya hiç başına bir şey gelmeyecek gibi hareket eden nice ünlü insanlar, sanatçılar, siyasetçiler, futbolcular, ticaret yapanlar, zenginler… Bir anda bunlarında hayatları değişebiliyor… Kör kalabililor, sakat kalabiliyor, kaza geçirebiliyor... neden cezaevine düşmesinler ki?  Kim garanti edebilir...

Hür olanlar ve "Ben cezaevine girecek suç işlemem" diyenler şöyle düşünmeli:

Bir gün, aracınızla seyahat ederken bir anda karşıdan karşıya geçmekte olan bisikletli bir çocuk çıkıyor karşınıza… Olmaz mı?

Bir gün,  Balkonunuzda çayınızı yudumlarken yan tarafınızda ki saksıya eliniz çarpabilir. Veya denizliğin üzerine bıraktığınız demliğinize kolunuz çarpabilir.O esnada yoldan geçen birisinin kafasına düşebilir o cisim o cismi… Olmaz mı?

Bir gün, bir serseri belasını arıyor, önünüze çıkıyor olabilir. Uyuşturucu almış , “Paraları sökül” diyor. Ve sizi bıçakla tehdit ediyor. Siz itiyorsunuz. o kimse kayıp düşüyor ve beyin tranvasından ölüyor. Olamz mı?

Bu ve benzeri sayabileceğimiz binlerce sebepler yüzünden sizlerde bir mahkûm adayısınız.

Cezaevlerinde yatan insanların hepsi suçlu değildir.

Hepsini korkulan insanlar olarak görmek doğru olamaz. Onlarda bir insandır. Herkes hata yapabilmektedir.

Cezaevlerinde yatan insanların birçoğu suçludur.

Unutmamalıdır ki, Her Hür insan Bir Mahkûm Adayıdır!

Hırslarına yenik düşenler, çok para kazanmak için soygunlar, hırsızlıklar yapanlar. Kan davaları. Ölmemek için öldürenler. Kendine musallat olanlarla çatışarak cezaevine girenler, daha bir çok kanunların izin vermediği şekilde suç işleyenler gibi cezaevlerinde yatan insanlar vardır. Bu insanlar genel olarak adli mahkum olarak değerlendirilirler. Bir çoğu uzun zamandır cezaevlerinde yatarak zaten çilelerini doldurmuş, akılları başlarına gelmiştir. Uzun zamandır cezaevlerinde yatan insanlar için Devletimiz, çeşitli ceza indirimleri, iyi hal uygulamaları ve yarı açık cezaevleri gibi bir takım uygulamaları mevcuttur. Ancak cezaevlerinde mahkumların çok fazla artması Devletimizi de sıkıntıya sokmaktadır.

Vetanımıza kasteden PKK’lı teröristler, Türkiye’de darbeye yeltenen ve biricik vatanımızı düşman ülkelere pazarlayan ihanet şebekesi FETÖ gibi örgütlere, tacizcilere af veya ceza indirimi verilmemelidir. Bunlar her zaman tehlike arzedebilir.

Adli hükümlülere Af veya en azından ceza indirimi verilmelidir.

Garabey

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (6)
Gulay 4 yıl önce
Allahım sen bize yardım et sevdiklerimiz bayramda lutfen yanımızda olsunlar, ramazanın tadı yok bayramda olalım @bybekirbozdag @RT_Erdogan
Kadir 4 yıl önce
SN Cumhurbaşkanım, ADALET KİME VAR? . Fetöcü hakim ve savcılar TC'nin Adaletini Yargısını Bir silah olarak kulanmıştır. Fetöcü hakim ve savcıların verdiği cezalar HÜKÜMSÜZDÜR. Bu adaletsizliğe bu haksızlığa kim dur diyecek. Bunları bildiğiniz halde Yargıda yapılan haksızlığa DUR deyin. Sevdiklerimizi Özgürlüğümüzü Hayatımızı yaşantılarımizi Cezaevlerine mahkum ettiler. Ülkemizi karanlığa esir ve mahkum etmiştir. Allah Aşkına sahip çıkın. Eşitlik ilkesine aykırı olmadan zengin gariban ayrımı yapılmadan Dosya Başı indirim yada Fetocülerin yargıladığı mahkumlara Genel AF verin.
Mahkum Burhan 3 yıl önce
Polislerin, savcıların ve bilumum hakimlerin... Nerede ne kadarı varsa hepsinin... Ve onları oraya getirenlerin cümlesinin...
Bayramı mübarek olsun. Sıradaki de Kurban bayramı, onu da ayrıca kutlayacağım...
Mahkum 4 yıl önce
13 yaşında bir çocuk 8yıl sonra ceza Allahtan revamı bu Devletimizden 2016 yılı öncesi suç ayırdımı yapmadan mahkumlara ceza indirimi istiyoz Allah için
HÜSEYİN 4 yıl önce
4 binden fazla hakim ve savcı meslekten ilişiği kesilmiş durumda bunların 15 temmuz öncesi baktığı dosyalardaki işlemleri ne kadar adaletli? Ülkede acilen genel af çıkmalıdır.
Zeynep 4 yıl önce
Ben yoruldum ben usandm özelemekdem bikdim Allahim sana inaniyorum yarabbim bizleri gör ceza.indirimi ciksin Allahim sen buyuksun bayramimiz kara gecmesin Allahim kardesimle.olayim yalvariyorum sana Allahim tayip baba kurbanin olayim.sen bu yazdiklarimizi gorr sans wer mahkumlarimiza ne olursun