banner434

Hızırbeg Gayretullah kimdir, Nerelidir?

'Hızırbeg Gayretullah, vefât ettiğini duyunca, çok üzüldüm. Çok nârin, tevâzû sahibi ve vatanperver bir insandı' diyen M.Halistin Kukul, Gayretullah'ı anlattı.

Kapsam 07.04.2022, 21:32 07.04.2022, 23:32
Hızırbeg Gayretullah kimdir, Nerelidir?

M, Halistin Kukul, yeni yazısında, dün istanbul'da hayatını kaybeden Hızırbeg Gayretullah'ı anlattı. ‘Ölüm’ kelimesi; maddî yapısı itibariyle ‘doğum’ kelimesinden daha yumuşak bir söylenişe sahip olmasına rağmen, iç muhtevâ bakımından ‘soğuk’ ve zaman zaman da ‘ürperti veren’ bir kelime olduğunu belirten  Kukul, kendisiyle Samsun Türk Ocağı Konferans Salonu’nda, Türk Dünyası’yla ilgili olarak yaptığı bir sohbette tanıştığını dile getirdi.

Hızırbeg Gayretullah Kimdir?

Hızırbeg Gayretullah; Doğu Türkistan’da doğdu. Dedesi Muhammed Can, âlim bir insandı ve müftüydü. Babası Kaynaş Bey ise, Manas Emniyet Müdürü’ydü. Göç etmek mecburiyetinde kaldığı Türkiye’de, 1953 yılından beri yaşamakta ve Doğu Türkistan Sürgün Hükûmeti Cumhurbaşkanı Vekili vazifesini üstlenmekteydi. O; Kızıl Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinden sonra, katledilen, ezilen ve sürülen binlerce ve belki de milyonlarca insan gibi, çâreyi, büyük zorlukları aşarak, âileleriyle birlikteTürkiye’ye gelenlerden sâdece biriydi.

Türkiye’ye geldiğinde, kendi ifadesiyle, dokuz yaşındaydı ve tahsilini Türkiye’de yaparak bütün ömrünü Türklük ve Doğu Türkistan’ın işgalden kurtulması dâvâsına adamıştı. Hızırbeg Gayretullah; 06 Nisan 2022 târihinde (dün), ikamet ettiği İstanbul’da vefât ettiğini duyunca, elbette ki, çok üzüldüm. Çok nârin, tevâzû sahibi ve vatanperver bir insandı.

Hızırbeg Gayretullah: Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, Aydınlar Ocağı İstişâre ve Bilim Kurulu Üyesi, Kazakistan Yazarlar Birliği Üyesi, Doğu Türkistan Dergisi Genel Yayın Müdürü ve Türk Göçmen Mülteci Dernekleri Federasyonu Doğu Türkistan Temsilcisi görevlerinde bulunmuştu. Bugün (7 Nisan 2022 Perşembe), İstanbul Ataşehir Örnek Mahallesi Türkistan Câmisi’nde kılınan cenâze namazından sonra defnolunacaktır. YAZININ TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Kemal Aydemir 1 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun