Hüseyin Kurt, 'Osmanlıcılık' Adı Altında Kripto Türk Düşmanları

Kapsam Haber Yazarı Hüseyin Kurt, Osmanlı’yı Türklüğün üstünde tutan, Osmanlıcılık yapanların, Osmanlı üzerinden Türklükle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hatta Atatürk ile hesap görmeye çalışanların ortak özellikleri Osmanlı döneminde sonradan Müslüman olmaları ve aslen Türk olmamaları olduğunu yazdı.

Kapsam 28.04.2020, 00:39 28.04.2020, 01:13
Hüseyin Kurt, 'Osmanlıcılık' Adı Altında Kripto Türk Düşmanları

'Osmanlıcılık' Adı Altında Kripto Türk Düşmanlarına Dikkat!“ çeken Yazar Hüseyin Kurt, "Osmanlı Devleti Türklerin kurduğu ne ilk devletti ne de son devlettir." dedi.

Türkler ilk olarak 700’lü yılların başında Müslüman olmaya başladığını, 900’lü yıllarda sonra ise hız kazandığını belirten Kurt, "Oğuzlar arasında İslâmiyet yayıldı. Karluk, Yağma ve Çiğil Türkleri, ilk Müslüman Türk devletlerinden olan Karahanlı Devleti'ni (840), Oğuzlar ise Büyük Selçuklu Devleti'ni (1038) kurdular. Birçok kişi halen daha Türkler'in Osmanlı ile Müslüman olduğunu sanıyor. Bazı kesimler de ısrarla “Osmanlı’da Osmanlı” diyerek başka amaçlar peşinde, hesap görme ve taraf toplama derdinde sözde “Osmanlıcılık” yapıyor." dedi.

“Osmanlı” üzerinden Türklükle ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile “Osmanlıcılık” adı altında hesaplaşma peşine düşüldüğünü yazan Hüseyin Kurt,

"Bu durumu ısrarla ideoloji seviyesinde dile getirenler ile bu kişilere ayak uyduranlar var! Ayak uyduranlara bir şey demeyelim ama bu durumu ısrarla dile getirenlere bir bakalım! Türkler tarih boyunca birçok büyük devlet kurmuş, Asya ve Avrupa’da at koşturmuş, buraları yurt edinmiştir. Hatta bazı dönemleri ise devlet kurmadan geçirmiş ve yayılmışlardır." dedi.

Öncelikle Osmanlı’yı kuranların Türk olduğunu yazan Kurt,  Türkiye’de kuru kuruya Osmanlı’yı Türklüğün üstünde tutan, Osmanlıcılık yapanların, Osmanlı üzerinden Türklükle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hatta Atatürk ile hesap görmeye çalışanların ortak özellikleri Osmanlı döneminde sonradan Müslüman olmaları ve aslen Türk olmamalarıdır." ifadelerini kullanarak şu şekilde değerlendirmelerde bulundu: YAZININ TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu