Hüseyin Kurt: Uyanıklığa Bakar mısınız?

Hüseyin Kurt, yeni makalesinde son zamanlarda artan pahalılık ve dar gelirli vatandaşların durumuna değindi. Kurt, Herkesi empati yapmaya davet etti.

Kapsam 07.12.2021, 17:27
Hüseyin Kurt: Uyanıklığa Bakar mısınız?

Vatandaşın cebindeki paranın pul olduğunu, çiftçi emeğinin karşılığını alamadığını belirten Yazarımız Hüseyin Kurt, yeni makalesinde dargelirli vatandaşların içinde bulunduğu durumu değerlendirerek empati yapmaya davet etti.

"Empati yapmak! Veya Türkçeleştirirsek “eşduyum”! Bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek… Gelin bugün dar gelirli vatandaş ve çiftçilerimiz için eşduyum yapalım." ifadelerine yer veren Kurt, şunları söyledi:

Samsun Gıda Borsasındaki esnaf arkadaşlarla sohbet ettim. Sohbet sırasında ürün fiyatlarından konuşurken bir hesap yaptık; Geçen yıl ramazan ayında hazırlanan koliler için alınan ayçiçek yağı, makarna, şeker, çay, pirinç, bulgur, un ve salça temel gıda fiyatı 181 TL iken Aralık 2021 fiyatı 325 TL. Fiyatlar henüz bir yıl olmadan %80 artmış. Bu fiyatları önümüz ramazan öncesi düşünmek bile istemiyorum.

Toprak Mahsulleri Ofisi - TMO, ekmek fiyatlarını dengelemek ve vatandaşa ucuz ekmek yedirmek için un fabrikalarına verdiği buğday fiyatlarında sübvansiyon uyguluyor. Yani destekliyor. TMO, 350 USD/ton dan yurtdışından aldığı buğdayı un fabrikalarına “fırınlara uygun fiyata vermek karşılığında” taahhütlü olarak 2.650 TL’den veriyor. Bu yaklaşık %70’lik bir destek demek ki, un için çok büyük rakam. Bazı uyanık un fabrikaları yaklaşık 195 TL’den fırınlara vermesi gereken un çuvalının faturasını bu bedelden satıp çuval başına 50 TL gibi bir parayı elden alıyorlar. Uyanıklığa bakar mısınız?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)