İbrahim Kadıoğlu’nun Adalet Kitabına Yoğun İlgi

İbrahim Kadıoğlu, yayınladığı Adalet isimli kitabı için Karadeniz 7. Kitap Fuarı'nda imza günü düzenlendi. Peki, İbrahim Kadıoğlu kimdir?

Kapsam 11.10.2022, 14:32 11.10.2022, 16:45
İbrahim Kadıoğlu’nun Adalet Kitabına Yoğun İlgi

Samsun İl Müftü Yardımcısı İbrahim Kadıoğlu’nun yayınladığı Adalet isimli kitabı için Tüyap Kitap Fuarında imza günü düzenlendi. Samsun İl Müftü Yardımcısı İbrahim Kadıoğlu kimdir nerelidir ve nerelerde görev yapmıştır merak ediliyor. İbrahim Kadıoğlu ile ilgili bütün bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Adalet her şeyin temelidir

Samsun Yazarlar Derneği Standında düzenlenen imza gününde kitaplarını imzalayan Kadıoğlu: “Dünya adaletle yönetildiği sürece yaşayacaktır, var olacaktır. Tarihin tozlu rafları zalim devletlerin yıkılış hikâyeleri ile doludur. Adalet sen ne büyüksün ki gayrimüslim devletleri bile yaşatıyorsun. Adalet din olmuş olsaydı her halde en fazla müntesibi olan o olurdu. Kitabımın gördüğü ilgiden dolayı oldukça memnunum. Bana böyle bir kitabı yazmayı nasip ettiği için Rabbime çok şükürler ediyorum. Geniş kitlelere ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Adalet her şeyin temelidir. Temelsiz hiçbir şey inşa edilemez” diyerek konuştu.

İbrahim Kadıoğlu, kaleme aldığı 'ADALET' kitabında İslam’da adalet ve hukuk uygulamalarını ayet ve hadislerin ışığında ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Eser, bu alanda yazılmış en en kapsamlı eserlerden birisidir. Yazar Kadıoğlu, 'bu eseri okuduğunuzda şunu göreceksiniz: Günümüzde adalet ve hukuk adına birçok devlet tarafından hayata geçirilen uygulamaların temelinde peygamberimizin ve Dört Halife’nin uygulamaları yatar. Bugünkü insanlığın ulaştığı kültür ve medeniyetin, hak ve adalet anlayışının temelinde İslam dininin ve Halife Hz. Ömer'in icraatlarının örnek alındığı bir gerçektir.'diyerek, tarihte İslam’ın adalet ve hukuk sistemini uygulayan devletlerin varlığı daha uzun süreli olduğunu,bunun yanısıra insanların hatta hayvanların hak ve hukukunu önemsemeyen devletler ise kısa sürede yıkıldığını belirtti.

İbrahim Kadıoğlu Kimdir?

İbrahim KADIOGLU (İl Müftü Yardımcısı) Trabzon'un Maçka İlçesinin Ortaköy’ünde dünyaya geldi. Aslen Köprübaşılı olan Kadıoğlu, İlkokulu doğduğu köyde, orta ve lise öğrenimini Maçka lisesinde (1980) yaptı.

Dini ilimlerin tahsiline ilk defa annesinin babası H. İsmail Hakkı KADI Hoca Efendiden başlayan Kadıoğlu, Osmanlıcayı liseli yıllarında kendi gayretleriyle öğrendi. Liseden sonra aşırı istek ve heyecan duyduğu Kur'an ve Arapça ilimlerine Köprübaşının Büyükdoğanlı Köyünde İmam-Hatiplik yapan H. Yusuf YAZICI Hoca Efendiden alan (1980) İbrahim Kadıoğlu, daha sonra Arapça ve İslam ilimlerine Of’ un Bölümlü Köyünde H.Veysel ÇINAR Efendiden almaya devam etti.(1981-84)

Askerlik dönüşünden sonra aynı hocasından Çaykara’nın Şahinkaya (orta şur) köyünde belirli bir süre daha ilim talep eden 1985-86) Kadıoğlu, Hocasının Samsun’a yerleşmesinden sonra belirli bir sürede Samsun’da dini ilimleri devam ettirdi. (1987)

Dört ayrı yerde medrese tahsil hayatı olan İbrahim Kadıoğlu, bu süre içerisinde İmam-Hatip Lisesinin orta kısmını Of Imam-Hatip Lisesinde, Lise kısmını da Trabzon İmam-Hatip Lisesinde (1986) açıktan bitirdi. Samsun’da 1987 yılında yapılan İmam-Hatiplik sınavını birincilikle kazanan Kadıoğlu, 1988 yılında ilk defa resmi olarak Bafra'nın Elifli Köyünde imam-Hatipliğe başladı ve bu görevden istifa ederek, 1989'un sonlarına doğru Mısır’ın başkenti Kahire'de bulunan El-Ezher Üniversitesine kayıt yaptırdı. 1990-1994 yılları arsında Ezher Üniversitesi’nin "Din Usullcri Fakültesinin Tefsir Bölümünden mezun olup, Mısır’da bulunduğu yıllarda iskenderiye Üniversitesinin Hukuk Fakültesine devam etti.

Mısırda toplam beş yıl bulunan ve sonra Türkiye'ye dönen İbrahim Kadıoğlu, 1996 yılında Samsun’un Ondokuzmayıs ilçesine bağlı Engiz Köyünde İmam-Hatipliğe tekrar başladı. 1998 yılında Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığında açılan İstanbul-Haseki-Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu yüksek puanla kazanan İbrahim Kadıoğlu, Haseki Eğitim Merkezini 1998-2000 yılları arasında üstün başarı ile 15.dönem olarak bitirdi.

İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Mehmet SAVAŞ, Halil GÜNENÇ, Ali Rıza TEMEL, Durak PUSMAZ, Hüseyin KAYAPINAR, Abdullah YÜCEL hoca efendilerden dersler alan ve ayrıca Hafiz'ül Kurra Ramazan PAKDİL Hoca Efendiden de Kur'an-ı Kerim dersleri alan Kadıoğlu, 2000 yılında girdiği müftülük imtihanını kazanarak müftü oldu.

İbrahim Kadıoğlu, 2000-2004 yıllarında ilk müftülük yeri Bayburt'un Aydıntepe ilçesi, daha sonra sırasıyla; Edirne'nin Süloğlu ilçesi (2004), Sinop'un Dikmen ilçesi (2004-2009) ve Kocaelinin Çayırova ilçesinde 2009-2012 yılları arasında Kurucu Müftü olarak görev yaptı.

Kadıoğlu, Trabzon Müftü Yardımcısı olarak görevini devam ettirirken bu süre içerisinde İlahiyat Ön lisans programını bitirdi. (2009) Birçok radyo ve televizyon programlarına katılan Kadıoğlu, Değişik dergi ve gazetelerde makaleler yazdı. İbrahim KADIOĞLU'nun "İnsan ve Sigara", "Ahiret Yolcusunu Uğurlarken" ve "Evlilik Risalesi" adlı eserleri yayınlanmıştır. 

İbrahim Kadıoğlu Samsun İl Müftü Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)