İkinci El Arabalar Neden Pahalı, 2021'de Fiyatlar Düşer mi?

ikinci el araba fiyatları geçen yıla oranlar büyük artış gösterdi. Kendilerine araç alacaklar 2. el araçların bu kadar çok yükselmesini merak ediyor. Peki 2. el araçlar neden bu kadar pahalandı?

Kapsam 01.01.2021, 18:49
İkinci El Arabalar Neden Pahalı, 2021'de Fiyatlar Düşer mi?

KoronaVirüs etkisiyle her türlü ürünlerde artış yaşanırken 2. El araç fiyatlarında da büyük artış yaşandı. İkinci el araç fiyatları geçen seneye oranla yüzde yüze yakın bir artış gösterdi. Peki, neden ikinci el otomobil fiyatları bu kadar arttı? İkinci el araba fiyatları neden yüksek? İkinci el fiyatları 2021'de artmaya devam eder mi? 2021 de araç fiyatları düşer mi? bu ve benzeri sorulara cevap aranıyor.

2. El Araç Fiyatları Daha Düşer mi?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, , ikinci el araç piyasasında son durum ile ilgili yaptığı açıklamada, son 1-2 ayda 2. el araç satışlarının neredeyse tamamen durduğunu söyledi. Piyasa durgunluğunu korurken ağır hasarlı araçlara rağbet arttığını belirtti. 

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde birçok otomotiv üreticisinin üretime ara vermesi, Türkiye'de sıfır araç pazarının yanı sıra ikinci el otomobil piyasasını etkilendiği belirtilen açaklamalar sonrasında Artan taleple bazı ikinci el otomobillerin sıfır değerinden bile pahalıya satıldığı belirtiliyor. Ancak, sıfır araçların piyasaya girmesiyle ivme tersine döndüğünü belirten galericiler İkinci el piyasasında fiyatlar düşerken, galericiler araç almanın tam zamanı olduğunu belirtiyor. 2. el araçlarda yüzde onluk bir düşüş söz konusu olduğu belirtilen açıklamada bundan sonra ikinci el araçlarda daha fazla düşüşün yaşanmayacağıda belirtiliyor.

2021'de  2. İkinci el araba fiyatları düşer mi? düşecek mi yada ne olur soruları da iyice artmaya başladı sıfır ve 2.el otomobil piyasası adeta borsa gibi günlük gelişmelere ÖTV - MTV zamlarına yurtdışından ikinci el ithal araç getirebilme haberlerine konu oluyor. Bu kadar bilinmezin için de sıfır ve ikinci el araç yada hafif ticari araba piyasası ne olacak merak ediliyor.

2. El araç alım satımında bir oyun olduğu yolunda da bir çok iddialar bulunuyor. Sosyal medya da ikinci araçların pahalılığı yönünde paylaşılan mesajlarda araç almak isteyen insanların gözünü korkutuyor. İnternet haber sitelerinde ikinci el araç fiyatlarında yüzde on oranında düşüşler yaşandığı yönünde bilgiler araç alacakları sevindirirken satıcılarıda aslında üzüyor. 

2021 yılında sıfır ve ikinci el araçları ile ilgili fiyatlar ne olacak merak ediliyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)