İlyas Topsakal Kimdir, Nerelidir?

İlyas Topsakal, son zamanlarda yorumları ile dikkat çekiyor. Prof. Dr. İlyas Topsakal, kimdir, nerelidir? merak ediliyor. İlyas Topsakal'ın eserleri nedir?

Kapsam 21.02.2021, 00:33 21.02.2021, 21:26
İlyas Topsakal Kimdir, Nerelidir?

Prof. Dr. İlyas Topsakal TV programlarında Siyaset gündemi ile ilgili yorumları ile dikkat çekiyor. izleyiciler tarafından merak edilen İlyas Topsakal kaç yaşında ve nerelidir?

Gara Operasyonu ile ilgi düşüncelerini aktaran HaberTürkTv'de Nedir ne değildir programında sorulara cevap veren İlyas Topsakal şunları söyledi:

Türk Devlet geleneği terörle mücadelesi sınırın dışına taşındı

Mücadele ister dışta olsun ister içeride olsun GARA üzerinde de devlet operasyonudur. Dolayısıyla bunu şekssiz şüphesiz bizim devletimizle ilgili kurumlar hazırlar dolayısıyla bu devletimizin operasyonudur, bunu tartışmanında bir anlamı yoktur. Hangi iktidar olursa olsun bu işi böyle yapar; Türk Devlet geleneğide böyledir. Bu işlerde sorumlu aramaktan çok elbette bizim vereceğimiz daha çok elbette askerlere askeri akıl verecek diğiliz. İlgili kurumlarada akıl verecek değiliz ama biz devletimizin geleneğini ve ruhunu anlatmakla görevliyiz burada.Bin şahsen bu olaya böyle bakıyorum.

Gara mevzusu ise, PKK terör örgütünün 2016 Feto hainliği ve kalkışmasından sonra Türk Devleti ve Türk Devlet geleneği terörle mücadelesi sınırın dışına taşındı. Hem Afrin hemde Zeytindalı hem diğer operasyonları devletin aklı olarak devletimizin güvenliği ile ilgili gelecek nesillere bırakacağı bir alan olarak düşünmek zorundayız. Siyasette buna böyle bakmalıdır. Ne zaman bir operasyon yapılsa Türkiye'de bir iç çatışma çıktı. Operasyon sanki bizim içimizde yapılıyor gibi tartışmalar oldu Türkiye'de. Bunu Türk milleti hak etmiyor. Bunu Türkiye'deki iç kuvvetlerin iç yapımızın, manevi yapımızın iskisi kadar güçlü olmadığına bağlıyorum; bu çok tehlikeli bir şeydir.

Muhatabımız, ABD ve Rusya'dır

Bir milleti geleceğe taşıyan en önemli şey ruhudur, vicdanıdır, milletin menfaatinde ortak düşünme yeteneğidir. Bunları vurguladıktan sonra Gara operasyonuna geçmek lazım. Biz devlet sorumluluğu içinde devlet yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda konuşuyoruz. Aldığımız bilgilere göre zaten süren bir operasyon var. Fıratın Batısında yapılan harekatın oğsunda Kuzey Irak bölümüne yapılan harekat devam ediyor; bu Kandile kadar da devam edecek. Hatta bana sorarlarsa Misak-i Milli sınırları içinde tamamen bu alanlar temizleninceye kadar bizin devletimizin güvenlik açısından uluslararası güvenlik hukukuna da dayanarak bu operasyonlarında devam etmesi taraftarıyım. Bir başka yanlışa daha değinmek istiyorum; hukuk yok burada; neden, hem suriye parçalandı hem ırak parçalandı. Dolayısıyla bizim burada muhatabımız, ABD ve Rusya'dır."

HDP bu operasonların söylendiği gibi olmadığını, şehit edilenlerin kimler tarafından şehit edildiğini sordu. Peşine CHP'nin Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu da cevap verdi; "Bu işten sorumlu Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır" ...  Bence bu polemikle muhalefet iyi bir sınav vermedi. Televizyon önünde böyle bir eleştiri yapamazsınız. Devletin bakanları ayağınıza gelmiş orada sorarsınız. Bu ne kadar vicdani ve milli olmaktır?"

Çarpıcı yorumları ve tespitleri ile katıldığı programlarda dikkatler çeken Prof. Dr. İlyas Topsakal hakkında araştırmalar yapılıyor. Prof. Dr. İlyas Topsakal kimdir, Topsakal kaç yaşındadır.

İlyas Topsakal Kimdir?

1970 yılında Samsun’da doğan İlyas Topsakal, İlk ve orta öğrenimini Samsun İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra, 1989 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini okudu. mezun olmasının ardından aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başlayan Topsakal, 1995 yılında Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi oldu. 1997-2000 yılları arasında Yüksek Lisans tezi ile ilgili bilgi ve becerisini arttırmak ve Türk lehçeleri ile Rus Dilini öğrenmek amacıyla Rusya ve Kazakistan’da Türk Dünyası Araştırmaları burslusu olarak bulunan İlyas Topsakal,. 2000 yılında ‘‘ X-XII. Asırlarda İdil Bulgarları ve İslamiyet ’’ adlı tezle Yüksek Lisans çalışmasını tamamladıktan sonra, aynı anabilim dalında doktora eğitimine başladı. 2007 yılında ‘‘ Rus Misyoner Kaynaklarına Göre İdil Ural Bölgesi’nde Ortodoks Misyoner Faaliyetleri ve Türkler’’ adlı çalışmasıyla doktor unvanını aldı.

2007 yılında İstanbul İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümünde Dr. Araştırma görevlisi olan Topsakal, 2008–2010 yıllarında İngiltere Reading Üniversitesi Tarih Bölümünde Rus Misyoner İlminskiy ve Sistemi konusuyla Post doktorasını tamamladı, üniversitenin isteği üzere bir yıl daha kalarak yüksek lisans ve doktorada seminerler verdi.

2011 yılında yurda döndükten sonra doçentliğe başvuran ve 2012 yılının Haziran ayında Genel Türk Tarihi alanında Türkiye’de ilk olarak Sibirya tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla doçentlik unvanını alan Topsakal, Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Bölümünde ortak projeler yaptı ve bu projeleri halen devam etmektedir.

2017 yılının Aralık ayında profesör olan İlyas Topsakal, 2018 Ocak ayından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi anabilim dalı başkanlığı görevini yürütüyor. Ayrıca Silivri Cezaevleri İzleme Komitesinde Başkan Yardımcısı olarak hizmet eden İlyas Topsakal. Türk Dünyası ile ilgili popüler dergilerde birçok yazısı bulunuyor.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı arge müdürü olarak yurt dışında birçok projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev alan Prof. Dr. İlyas Topsakal, Türkiye’nin birçok yerinde halka ve öğrencilere dönük konferanslar vermiştir. İngilizce, Rusça, Arapça ve Türk lehçelerini bilen ve Yayınlanmış 4 kitabın yanında, farklı dillerde editörlükleri bulunan Topsakal'ın Rus Tarihi ve Sibirya Tarihi üzerine yaptığı çalışmalar Türkiye üniversitelerinde temel kaynak olarak okutulmaktadır. Topsakal, Evlidir ve İdil ile İlim adında iki kızı vardır.

Prof. Dr. İlyas Topsakal'ın Kitapları Nedir?

İlyas Topsakal, Araştırma - İnceleme, İslam, İslam Tarihi kategorilerinde bir çok eserleri bulunmaktadır. Bu eserlerinden bazıları şöyledir:

  • Rus Çarlığı ve Türkler,
  • Rusya'daki Türkler
  • Sibirya Tarihi
  • Türkiye Türk Dünyası İlişkileri,
  • İdil Bulgarları ve İslamiyet 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)