Irak'ı Türkiye'ye karşı kim kışkırtıyor!

Irak Başbakanı El İbadi, Türk askeriyle karşı karşıya gelmek istemediklerini ifade ederek, Türkiye'nin işlerine karışmamaları yönünde uyardı!

Kapsam 07.10.2016, 13:19 17.03.2020, 01:42
Irak'ı Türkiye'ye karşı kim kışkırtıyor!

Diğer taraftan Irak'taki milis grup Haşdi Şabi'de Türkiye'ye tehdit ederek, Türk Ordusu Irak’ta “işgalci” olarak tanımlandı ve çekilmemeleri durumunda Türk Ordusu’yla da savaşacaklarını belirtti.

Irak Başbakanı El İbadi, Televizyonu’ndan yayınlanan açıklamada "Türk liderlerin tutumları kabul edilemez" dedi

Irak'ın yaptığı düpedüz Türkiye düşmanlığı olduğu açık ve seçik ortada. ABD'nin ırak'ı Türkiye'ye karşı kışkırttığı bilinmektedir.
Irak'ın hemen ardından yapılan açıklamada ABD'li komutan John Dorrian, "Irak topraklarında bulunan Türk Ordusu Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiş ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir." diyor.

Konuyla ilgili Özcan Yeniçeri bugünkü yazısında: "Türkiye meşru müdafaa bağlamında gecikmiş olsa da Cerablus'a yönelik müdahaleyi yapmak zorunda kalmıştır. Amerika, Rusya ve İran'ın bilek güreşi yaptığı Suriye'ye Türk müdahalesi ABD'yi fena halde ürkütmüştür." diyerek şu şekilde bir değerlendirmede bulunuyor:


Uluslararası bir şebeke olan IŞİD, bölgede ABD'li efendilerinin önünü açan bir koç başı görevi üstlenmişti. ABD önce IŞİD'in önünü açıp, işgalin gerçekleşmesine katkı sağlamaktaydı ardından da yedeğindeki PYD'nin önünü açarak Kuzey Suriye Projesi'ni devreye sokmaktaydı.
İşte ABD, İsrail-PKK koridorunu Cerablus'tan delen Türkiye'yi, Musul harekâtı başlamadan Irak'ta köşeye sıkıştırmak istiyor.
Oyun Cerablus'ta bozuldu

Koridor oyunu Cerablus'ta bozulunca bu defa Irak'ta başlayacak Musul operasyonunda Türkiye saf dışı bırakılmaya çalışılıyor. Bunun için ABD, Irak Meclisi'ne Türkiye düşmanı bir karar aldırmıştır.

Irak Meclisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) aldığı Türk askerlerinin Irak'ta kalma süresinin uzatılmasıyla ilgili kararını kabul etmediğini açıklamıştır.

Irak Meclisi, Başika'daki, Türk güçlerini 'işgalci güçler' olarak tanımlıyor, Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılmasını... Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınayan bir karar alıyor.

Irak'ın yaptığı resmen Türkiye düşmanlığıdır.
Irak'ı Türkiye'ye karşı kim kışkırtıyor!

Irak'taki Başika kampı krizinde ABD derhal tarafını açıklıyor ABD'li komutan John Dorrian, "Irak topraklarında bulunan Türk Ordusu Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiş ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir." diyor.

Bilindiği gibi Körfez Savaşı'nda ABD'nin müdahalesine BM karşı çıkmış, Irak Hükümeti ABD kuvvetlerini davet etmemiş ama ABD buna rağmen Irak'a saldırmış ve işgal etmiştir. ABD'nin işgalci komutanının kendi işgalci güçlerini legal, Türkiye'nin Başika'daki varlığını ise "illegal" ilan etmesi ironiktir.

ABD'li komutandan bu açıklama gelince hemen ardından Şii milis gücü sözcüsü Yusuf El Kilabi, ABD'li komutanın gerekçelerinin benzeri bir açıklama yapmıştır. Buna göre "Irak'ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, Türk ordu güçlerine karşı savaşırız" diyor.

Irak Meclisi'nde bir milletvekili Türkiye karşıtı bu karara karşı şunları söylüyor: "Irak'ın iç işlerine karışan bütün ülkeleri çıkarsınlar... Neden diğer taraflardan, örneğin Bağdat'a kadar gelen İran'dan söz edilmiyor? Neden sadece Türkiye'den bahsediliyor?"
Irak Hükümeti'ni, Türkiye'ye karşı işgalci efendisi ABD kışkırtıyor!

Yorumlar (0)
banner442