Karataş; İran, nasıl NATO meselesi oldu?

ABD’nin Kasım Süleymani suikastı ve İran’ın yaptığı misillemede Tansiyon düşmüş görünse de, tehditlerin artarak devam ettiğini belirten Orhan Karataş, gerginliğin daha fazla yükseltilmesi, yeni saldırılar yapılması herkese bedel ödeteceğini belirtti.

Kapsam 10.01.2020, 21:56 25.09.2021, 00:46
Karataş; İran, nasıl NATO meselesi oldu?

Türkgün Gazetesi yazarı Orhan Karataş, Dünyadaki dehşet dengesinin ne tür sonuçlar verebileceğinin son örneğini, ABD’nin Kasım Süleymani suikastı ve İran’ın yaptığı misillemede bir defa daha görüldüğünü, Tansiyon düşmüş olarak görünse de, tehditlerin artarak devam ettiğini, gerginliğin daha fazla yükseltilmesi, yeni saldırılar yapılması herkese bedel ödeteceğini, gerginlik, Üçüncü Dünya Savaşı çıkmasına kadar gitmese de, bir süre daha devam edebileceğini belirtti.

Karataş yazısında, "Trump, NATO'nun bundan sonraki süreçte Orta Doğu'ya daha fazla müdahil olmasını istiyor. NATO, sadece ABD ve onun uygun bulduğu görevleri yapmakla mı yükümlü? PKK uzantısı PYD’nin bizzat ABD eliyle silahlandırılması, eğitilmesi, kullanılması NATO’nun neresine uyuyor? Türkiye, NATO’nun 5. Madde kapsamının dışında mı?" şeklindeki sorulara  da cevap aradı.

Bu suikastın neden yapıldığı, kimin işine yaradığı ve şu ana kadar ne tür sonuç verdiği, henüz tam olarak anlaşılmış olmadığını Bu belirsizlik, doğal olarak yeni senaryolar yazılmasının ve danışıklı dövüş söylemlerinin de önünü açtığını belirterek, "Gerçekten de gelişmelerin seyri, akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır. "ifadelerini kullanarak; olayın siyasi sonuçlarını, NATO'nun nasıl müdahil olup olmayacağını, Türkiye'nin talebinin ne olduğunu yazdı.

Türkiye açısından olayı değerlendiren Karataş, "Gerginliğin düşmesi ve tehditlerin yeni çatışmalara yol açmaması ülkemiz için de, bölgemiz için de çok hayırlı olacaktır. Zira, tansiyonun yükselmesi ve buna bağlı olarak yaşanabilecek yeni çatışmaların bizi ilgilendirmeyeceğini ve etkilemeyeceğini söylemek imkânsızdır. Trump’ın, İran’ın verdiği cevap sonrası yaptığı açıklamalar çok dikkat çekicidir. NATO’yu daha fazla inisiyatif almaya zorluyor. NATO'nun bundan sonraki süreçte Orta Doğu'ya daha fazla müdahil olmasını istiyor. " dedi.

Trump’ın NATO açıklamasının Türkiye'yi ilgilendiren asıl önemli olan ikinci boyutu ise çok daha derin bir sorgulamayı gerektirdiğini belirten Karataş, NATO hep ABD’nin menfaatleri söz konusu olduğu zaman mı akla geliyor ve harekete geçiyor? Türkiye gibi en önemli, en belirleyici ve en büyük bedelleri ödemiş ülke söz konusu olduğunda, neden kimsenin kılı kıpırdamıyor? PKK terörü, doğrudan varlığımızı hedef alırken NATO neredeydi? PKK uzantısı PYD’nin bizzat ABD eliyle silahlandırılması, eğitilmesi, kullanılması NATO’nun neresine uyuyor? Bu terör örgütleri ile mücadele sırasında yaptığımız NATO çağrıları acaba neden hiç dikkate alınmadı? DEAŞ’la mücadelede dahi NATO ne kadar etkin oldu, ne kadar üzerine düşeni yaptı? Bu vahşi örgütün yok edilmesinde de yine en hayati rolü üstlenen Türkiye değil miydi?" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)