Karataş; Yargı Paketi ve Şartlı Salıverme, Bu af Değil

TBMM’nin yeni yasama yılı faaliyetlerine başlamasıyla yoğun bir döneme giriliyor. siyasi partilerin değerlendirmesine sunulan yargı paketinin öncelikle gündeme gelmesi sürpriz olmadığını belirten Orhan Karataş, "Adalet herkese lazımdır."dedi.

Kapsam 26.09.2019, 23:35 27.09.2019, 20:09
Karataş; Yargı Paketi ve Şartlı Salıverme, Bu af Değil

TBMM’nin yeni yasama yılı faaliyetlerinin bu dönem yoğun geçeceğini belirten Türkgün Gazetesi yazarı Orhan Karataş, "Hazırlanan ve siyasi partilerin değerlendirmesine sunulan yargı paketinin öncelikle gündeme gelmesi sürpriz olmayacaktır." dedi. Hukukun en önemli ayağı olan yargının ciddi sorunları olduğunu ve Adaletin herkese lazım geldiğini belirten Karataş, Ağır iş yükü altında çırpınan adliyelerin ne kadar adalet dağıtabildiği çok ciddi bir soru işareti olduğunu belirtti.

Geciken Adalet Adalet Değildir

Çözümü hedeflenerek hazırlanan birinci paketin, geneli itibarıyla olumlu olduğunu ve bir an önce yasalaşmasının gerektiğini söyleyebileceğini ifade edenKarataş, “geciken adalet, adalet değildir” prensibinden yola çıkılarak hazırlanan taslak eğer yasalaşırsa, yargılamanın hızlandırılmasına ve davaların bir an önce sonuçlanmasına büyük katkı yapacağı muhakkaktır. Nitekim, MHP taslağın mevcut haline olumlu görüş bildirmiştir. CHP ve yancıları yine ipe un seriyor, daha şimdiden bahaneler üretiyorlar. Onların önceliği hukukun işlemesi, yargılamanın doğru, sağlıklı ve hızlı yapılmasından çok, gerçek ortakları olan PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin işini kolaylaştırmaktır. Henüz net bir şey söylememiş olsalar da, pakete bu terör örgütlerine nefes aldıracak düzenlemeleri de sokma gayretine girmeleri bizi şaşırtmayacaktır." dedi.

Suç ve suçlu sayısı patlama noktasında

Şartlı salivermenin bir ihtiyaç olduğunu yazan Karataş, AK Parti ve MHP’nin birlikte hareket etmesi Mecliste her türlü teklifi kanunlaştırmaya fazlasıyla yeterli geleceğini belirtti. "Taslağın teklife dönüştürülerek Meclise sunulması durumunda, kısa zamanda yasalaşarak yürürlüğe girmesinin önünde bir engel görünmüyor." şeklinde yazan Orhan Karataş,Toplumsal uzlaşma ve barış ortamının sağlanması için bir düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu, Sosyo ekonomik yapının son yıllarda bozulması sonucu suç ve suçlu sayısı patlama noktasına ulaştığını, Buna bağlı olarak cezaevlerindeki doluluk oranı aşırı şekilde yükselmiş ve artık bu yükü taşıyamaz bir hal aldığını belirterek şöyle dedi; "Cezaevlerinde 23 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 238 bin 319 hükümlü, 48 bin 415 tutuklu olmak üzere, toplam 286 bin 734 kişi bulunmaktadır. Ülkemizde 355 cezaevi mevcut olup, cezaevlerinin kapasitesi 211 bindir. 76 bine yakın tutuklu veya hükümlü ancak vardiya sistemi ile yer ve yatak bulabilmektedir. Son derece tehlikeli bu durum, bazı tahrik, istismar ve provokasyonlara bağlı olarak hiç istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlar doğurabilecektir. " dedi.

KARATAŞ: AF DEĞİL

MHP’nin hazırladığı, TBMM Başkanlığına sunduğu şartlı salıverme teklifinin bir an önce yasalaştırılmasını zorunlu kıldığını belirten Yazar Karataş, "Hiç kimse bu teklifi sulandırmaya, başka yerlere çekmeye uğraşmasın. Teklif, elzem bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bir af değildir. Belli bir tarihe kadar işlenmiş bazı suçlardan 5 yıl şartlı ceza indirimi ile sınırlıdır. Şartlı ceza indiriminden faydalanan tutuklu veya hükümlü, cezanın bitim tarihine kadar hapis cezasını gerektiren herhangi yeni bir kasıtlı suç işlemesi halinde yapılan indirim geri alınarak, işlemiş olduğu yeni suçun cezası ile birlikte cezası infaz olunacaktır. Şartlı ceza indirimi yapıldıktan sonra infazı gereken ceza kalmaması durumunda ise hükümlü salıverilecektir." dedi.

Türkgün Yazarı OrhanKarataş'ın Yazısının Devamı Şöyle:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
hatice kurt 2 yıl önce
Kızım baba yolu bekler dügünü olacak babasını bekler babasının tek çocugu Allah rızası icin af istiyoruz umutlarımızı sondürmeyin
Mahkum ailesi 2 yıl önce
Allah razi olsun sizden , tck 188 kapsam disi birakan chp ye oylarimiz haram zikkim olsun .
Mahkum ailesi 2 yıl önce
Sartli saliverme bir af degildir elbette . Tck 188 magdur mahkumlar adalet bekliyor