banner434

banner433

Kazlarda Psikolojik Davranış Analizleri Üzerine

Yazarımız Mustafa Kemal Bektaş Kazların şaşırtıcı özelliklerini anlatırken, kaz çeşitleri, beslenmeleri, yaşamları ve daha bir çok şaşırtıcı özellikleriyle ilgili bilgi verdi.

Kapsam 04.02.2022, 23:20 05.02.2022, 00:18
Kazlarda Psikolojik Davranış Analizleri Üzerine

Mustafa Kemal Bektaş, kazlar ile ilgili önemli bilgiler verdi. Kazların yapısal özelliklerini anlatan Bektaş, ayrıca kazlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler verdi.

Kaz Nedir? Kazlarla İlgili Bilgi

Kaz, ördekgiller familyasında olup otçul su kuşları cinsleri arasında yer almaktadır. Kazlar, gri ve beyaz tüylere, geniş perdeli ayaklara sahip, geniş yassı gagasıyla bilinen bir hayvandır. Erkek ve dişi kazlar boyut olarak hemen hemen birbiri ile aynıdır. Kazlar zeki hayvanlardır. Dünya da kırka yakın kaz türleri vardır. En çok bilinen kaz türleri; Yaban kazı, Puslu turna kazı, Angut kazı, Büyük kar kazı, Kanada kazı, Ak yanaklı kaz, Mamut, Rahibe kazı, Toulus, Endem, Mast, Çin, African, Linda v.b. olarak sıralanabilir.

Kazların yapısal özellikleri?

Kazlar; genellikle ot ile beslenen bir hayvan türü olarak da bilinse bazı türleri böcek gibi yumuşakçalar ile beslenir. Erkek ve dişi kazların beden yapıları hemen hemen aynı sayılır. Türlerine göre bazen erkek kaz daha iri olabilir, bazanda dişiler... Kazların kanatları enli uzun olup uç kısımlara doğru bir daralma görülür. Oldukça yumuşak tüylere sahip olan kaz kanatlarını kaldırdığında daha yoğun tüylere sahip olduğu görülebilir. Kazların bu tüyleri oldukça kıymetli ve değerlidir. Yetişkin bir kaz her yıl kuyruk kısmından tüylerini dökerler. Her yıl tüy dökülmesinin sebebi daha rahat uçmak ve sağlıklı tüylere sahip olmaktır. Ülkemizde önceleri Doğu Anadolu Bölgesinde Kars yöresinde sıkça beslenirken şimdilerde her yöremizde ticari olarak beslenmektedir. 

Kazlar eşlerine oldukça sadık hayvanlardır. Kaz türleri... Yazının Devamı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)