Kırgızistan Heyetinden Manisa’da İnceleme Gezisi

Kırgızistan’ın Oş (OSH) şehri Belediye Başkanı Almaz Mambetov ve Kırgızistan heyeti, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuğu oldu. İki kardeş şehir arasında işbirliği için yapılan protokol imzalandı.

Kapsam 10.06.2022, 22:57 10.06.2022, 23:27
Kırgızistan Heyetinden Manisa’da İnceleme Gezisi

Kırgızistan'ın Oş (OSH) şehri Belediye Başkanı Almaz Mambetov ve Kırgızistan heyeti, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e yaptıkları ziyaretin ardından Manisa’da inceleme gezisinde bulundu.

Kırgızistan’ın Oş (OSH) şehri Belediye Başkanı Almaz Mambetov ve Kırgızistan heyeti, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuğu oldu. İki kardeş şehir arasında işbirliği için yapılan protokole atılan imzalar sonrasında Kırgızistan heyeti, Manisa’da inceleme gezisinde bulundu. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan’ın eşliğinde heyet ilk olarak Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nu gezerek Çanakkale Savaşı hakkında bilgiler aldı.

Buradaki ziyaretinin ardından Kırgızistan heyeti Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan önderliğinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu, burada atıkların bertarafına yönelik yetkililerden bilgi aldı. Heyet daha sonra Türk Kızılayı Manisa Şubesi tarafından Kurşunluhan’da düzenlenen toplu sünnet törenine katılarak kültürel bir etkinliğe konuk oldu. Kurşunluhan’daki töreni izleyen heyet daha sonra Manisa Ticaret Odası’na geçerek Başkan Mehmet Yılmaz’ın konuğu oldu. Başkan Mehmet Yılmaz konuklarını toplantı odasına alarak burada Manisa Ticaret Odası çalışmaları ve Manisa hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Heyet ziyaretinin ikinci gününde ise Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı fabrikaları gezerek incelemelerde bulunacak.

MASKİ’ye Ziyaret

Manisa Büyükşehir’in kardeş şehri Kırgızistan’ın Oş (OSH) şehri Belediye Başkanı Almaz Mambetov ve beraberindeki heyet Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Burak Aslay’ı ziyaret etti. Ziyarette, Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Abone İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş ile Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fırat Özcan da yer aldı. MASKİ’nin il genelinde yürüttüğü çalışmalar hakkında konuklarına detaylı bilgi veren Aslay, idare olarak 17 ilçede 1.088 mahalleye hizmet ulaştırdıklarını belirtti.

Su ihtiyacımızı yeraltı suları ile karşılıyoruz

Kırgızistan heyeti tarafından sorulan su temini sorusu üzerine Genel Müdür Aslay, konuklarını bilgilendirdi. Aslay, idare olarak 1.600’e yakın sondaj ile su ihtiyaçlarını yeraltı suları ile karşıladıklarını belirtti. Abonelik iş ve işlemleri ile ilgili olarak kartlı ve mekanik sayaç ile uzaktan okumalı mekanik sayaçlar da konuklara anlatıldı.

SCADA sistemi de anlatıldı

Kırgızistan heyetine SCADA sistemi de gezdirildi. Genel Müdür Aslay tarafından yapılan bilgilendirmede konuklara su depoları ile pompaların uzaktan takip edilerek, uzaktan müdahale edilebildiği vurgulandı. Oş Belediye Başkanı Almaz Mambetov ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Genel Müdür Aslay’a işbirliği içerisinde kendi belediyelerinde çalışan mühendisleri Manisa’ya bilgi almaları için göndermek istediklerini belirtti. Genel Müdür Aslay da, kardeş şehir Oş’a her zaman kapılarının açık olduğunun altını çizdi.

MASKİ’nin yatırımları da anlatıldı

MASKİ’nin sergilediği ve eski altyapı malzemelerinin yer aldığı stant ile Manisa merkez atıksu arıtma tesisinin birebir prototipini de inceleyen Mambetov, MASKİ’nin Manisa için çok önemli yatırımlar yaptığının rahatlıkla görüldüğünü ifade etti. Almaz Mambetov ile MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, birbirlerine kendi şehirlerine özgü hediyeler takdim etti. Ziyaret kurum önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)