Kızılay Maden Suları Zengin Mineral ve Magnezyum Kaynağı

Türkiye’nin doğal maden suyu markası Kızılay’ın Zengin Magnezyumlu ve Zengin Mineralli kaynakları dikkat çekiyor.

Kapsam 29.01.2021, 11:43
Kızılay Maden Suları Zengin Mineral ve Magnezyum Kaynağı

Gelirinin tamamı Türk Kızılay eliyle insani yardım için kullanılan Kızılay maden sularının Afyonkarahisar kaynağı 3480mg/l oranında zengin mineraller, Erzincan kaynağı da 317 mg/l oranında zengin magnezyum içeriği ile maden suyu dünyasında ayrışıyor. Türkiye’nin iki kaynağa sahip tek maden suyu markası da olan Kızılay maden sularını, içerdiği mineraller de sağlık açısından öne çıkartıyor.

Magnezyum eksikliğinde öncelikle kas ve sinir sistemi etkileniyor

Uzmanlar, yüksek miktarda magnezyumun kas ve kalp sağlığını desteklediğini ve günlük magnezyum alımının önemli olduğunu belirtiyor. Magnezyum eksikliğinde öncelikle kas ve sinir sistemi etkileniyor. Kaslarda zayıflık, kramplar, kabızlık, uyku sorunları, kan basıncında yükselmeler, hafıza zayıflıkları, denge kaybı, anoreksi, halsizlik, iştahsızlık ve uzun vadede kilo kaybı görülüyor. Magnezyum eksikliğinin; depresyon, kronik yorgunluk sendromu, obezite, anksiyete, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizm, uyku problemleri ve cinsel sağlık sorunları gibi yaşam kalitesini düşüren ve insan psikolojisine olumsuz etkileri olan birçok rahatsızlığı tetiklediği biliniyor.

Mineral zengini maden suları mide sağlığına iyi geliyor

Araştırmalar, farklı bölgelerden elde edilen maden sularının farklı mineral içeriklere sahip olduğunu gösteriyor. Mineraller mide sağlığı ve sindirime iyi geliyor. Sodyum ve bikarbonattan zengin olan bu maden suları, alkali olması nedeni ile mide asidini dengeleyerek sindirime yardımcı oluyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlüyor. Ayrıca, kemik sağlığı, kan basıncı kontrolü, plazma lipid seviyelerinde olumlu etki gösteriyor. Doğal minarelli maden suları, şeker hastalığında şeker metabolizmasını düzenleyici görevler de üstleniyor. Safra kesesini çalıştırıcı ve safra yapımını arttırıcı etkileri de sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kızılay’dan “Mucize İçecek Maden Suyu” Kitabı

maden suyu bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Sağlığımız açısından da mucize bir içecek olmasına rağmen maden suyunun tüketim oranları oldukça düşük. Avrupa’da yıllık tüketim kişi başı 150 litre iken Türkiye’de yaklaşık 5 litre. Kızılay, bu gerçekten yola çıkarak, toplumu bilinçlendirme misyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber, 21 akademisyenin, maden suyunun insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında yaptıkları bilimsel çalışmaları “Mucize İçecek Maden Suyu” adlı kitapta derledi. Kızılay Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan kitapta, maden suyunun içeriği ve sağlık üzerine mucize etkileri ortaya konuldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)