Alexa

Konut Kredisinde Ekspertizin Önemi

Konut Kredisinde Ekspertizin Önemi

Ev sahibi olmak isteyenlerin evin bedelinin bir kısmı için belirli şartlar altında kullandığı kredi konut kredisidir. Satın alınmaya karar verilen konutun değerinin belirlenmesi için ise bankalar ekspertiz  görevlendirir. Banka ekspertiz ücretleri hizmetini uzman gayrimenkul danışmanları tarafından yaptırmaktadır.

Halk arasında konut ekspertizi denilen yetkililer SPK lisansına sahiptir. Ekspertiz konutun değerini belirlerken, konut kredi tutarı da bu değere göre değişeceğinden kredi miktarında da etkilidir. İlgili yasa gereği bu değer biçme raporu  mutlaka bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Yani alacağınız eve değer biçmeye gelen kişinin bankanın personeli olma durumu olmamalıdır. Görevlendirilen eksper lisanslı konut değerleme uzmanı veya lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmalıdır.

Aksi durumda belirlenen değer sonrası sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Banka ekspertiz ücretleri karışılığı gönderdikten sonra görevli uzman alınacak evin açık adresi, kime ait olduğu, kaç katlı yada türünü, hangi yıl yapıldığı imar durumu ve gayrimenkulün fiziksel durumu araştırmalarını yapar.

Ziraat Bankası Ekspertiz Ücreti

Ziraat Bankası da diğer tüm bankalar gibi konut kredisi 1. Aşamadan sonra ekspertiz raporu ile kredi işlemini tamamlar. Ziraat Bankası ekspertiz hizmetini belli bir bedel karşılığı gerçekleştirir. Bu aşamada kredinin çıkmaması halinde bile bu ücret müşteriden tahsil edilir. Çünkü rapor süreci kredinin ikinci kısmını oluşturur. Har bankanın rapor ücreti olarak tahsil ettiği tutar farklıdır.

Konutun gerçek değerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan bu rapor Ziraat bankası ekspertiz  2019 yılı belirlenen bedeli 445,00TL dan başlamaktadır Bu tutar diğer bankaların ücretlerine nazaran düşüktür.  Bu rapor ücreti konusunda kesin rakam verilmez. Bazı faktörler bu bedeli daha yukarı çekebilir. Eğer ekspertiz rapor sonucu yanlışlık olduğunu düşünüyor iseniz itiraz etme hakkınız vardır. Konutun gerçek değeri birkaç faktörün incelenmesi sonucu elde edilir.

Bazı uzamanlar konu olan evin çevresinde bulunan evlerin değeri ile karşılaştırma yapabilir. Buna itiraz hakkı sonucu raporun iptalini isteme hakkınız saklı bulunur. Bu itirazın ise Tüketici Hakem Heyeti ‘ne başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.  Heyet inceleme sonucunda raporun iptaline karar verebilir.

 https://www.evalmakistiyorum.com

https://www.evalmakistiyorum.com/bankalarin-2019-ekspertiz-ucretleri

https://www.evalmakistiyorum.com/ziraat-bankasi-ekspertiz-ucretleri

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 17:18
YORUM EKLE