Kukul; Demirtaş'ı Kutlarım; Bir taşla iki kuş vurmak

Çağın en önemli dertlerinden birisininde çevre tahribatı olduğunu belirten M.Halistin Kukul, "Bunun için, Devlet, “Çevre Bakanlığı” bile kurmasına rağmen, ne bu tahribatın önüne geçebilmiş ne de temizlik mes’elesini halledebilmişti." dedi.

Kapsam 06.01.2020, 18:28
Kukul; Demirtaş'ı Kutlarım; Bir taşla iki kuş vurmak

Kapsam Haber yazarı M.Halistin Kukul, Devlet, “Çevre Bakanlığı” kurulmasına rağmen çevre tahribatın önüne geçilemediğini temizlik mes’elesini halledilemediğini belirterek, "işin içine, okullar ve câmiler de dâhil edilerek, günün her saatinde, tıpkı “kalb temizliği” ve “vücût temizliği” gibi,”çevre temizliği” üzerinde de, hassasiyetle durulmaya çalışılmaktadır. İstenilen netîce elde edildi mi? Elbette ki, hayır!..Geri durmak mı lâzımdır? Yine, elbette ki, hayır!...Doğru olan bir mes’elenin üzerine üzerine gitmedikçe, o mes’elenin hâlli mümkün olamaz, nitekim olmadı da!...Öyleyse!" dedi.

Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın yapmaya çalıştığı mes’elenin üzerine gitmekten başka çâre olmadığını yazan Kukul, "Başkan Necattin Demirtaş, “Sıfır Atık Projesi” düşüncesini esas alarak, Devlet desteğiyle, yeni bir p(u)roje geliştiriyor ve bunu da şöyle îzah ediyor: "Sıfır atık politikasıyla çevreci bir şehir tasarlamak üzere kaynağında çöp ayrıştırmaya kadar çok sayıda proje tasarlıyoruz. İlk etapta insanlarımızda bu algıyı oluşturmalıyız. Bu da zaman isteyen bir durum. Toplum olarak kolaycılığı seçen bir milletiz. Bu algının oluşumunda belediye olarak çeşitli aktiviteler ve etkinlikler düzenleyeceğiz. İlkadım’daki bütün sitelere bütün mahallere “Sıfır Atık Projesi” kapsamında altyapılarını hazır hâle getirileceği sistemle yeraltı konteyner sistemini de buna dahil ederek yaygın hâle getireceğiz. Eğitim ayağında ise, geri dönüşüm bilinci geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, okullarımızdaki öğrencilerin topladıkları kağıt, atık pil, atık yağ gibi materyallere belediye olarak bir bedel ödeyeceğiz." dedi.

İlkadım gibi, nüfusu, Türkiye’nin pek çok ilinden büyük olan bir ilçede bu faaliyetin başlatılması, başka şehirlere de, bir numûne teşkil edeceğini belirten M.Halistin Kukul, "İlkadım Belediye Başkanlığı’nın atacağı bu adım; hem çevre temizliği bakımından ve hem de bu vasıtayla, belediyeye ve dolayısiyle devlete kazanç sağlatacak millî bir hamledir. Bilhassa “atık pil, atık yağ”, aynı zamanda, tabiatımızı zehirleyen maddelerdir. Kaldı ki, kâğıt da dâhil, bütün atık maddelerin ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması, farklı bir “millî toplum şuûru” oluşturacağı gibi, “Temizlik imandandır” mübârek hadîsinin de tatbikatı olacaktır." dedi. YAZININ TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)