banner424

banner425

banner423Lebaleb Nedir ne değildir? Lebaleb Türkçe mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "lebalep dolu salonlarda" yapılması siyasetin de tartışma konusu olduğunu belirtmesinden sonra lebalep araştırma konusu oldu.

Kapsam 26.02.2021, 00:05 26.02.2021, 21:27
Lebaleb Nedir ne değildir? Lebaleb Türkçe mi?

Lebaleb, vatandaşlar tarafından arama motorlarında araştırılmaya başladı. Lebaleb nedir? Lebaleb ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "lebaleb dolu salonlarda" yapılması siyasetin de tartışma konusu olduğunu belirtmesinin ardından bu kelime sosyal medya da da konuşulmaya başladı. TDK ya göre lebaleb nedir?

Ak Parti salonlarının dolu dolu olmasını eleştiren muhalefet partiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "lebaleb dolu salonlarda" sözlerini gündeme taşıdılar. Sosyal medya'da Twitter, Facebook, integram ve diğerlerinde "lebaleb" adeta dillere 'tebelleş' oldu. En azından lebalep bundan sonra türkçemizde kullanılır olacaktır. Bakın, yazın arama motorlarına lebalep ile ilgili neler çıkıyor ortaya. Bu zamana kadar hiç kimsenin dikkatini çekmeyen nice şiirler ve nesirler gün yüzüne çıktı. 

Lebaleb ne demek?

Anlamı en çok merak edilen kelimelerden olan Lebaleb, TDK ya göre ne demek? Osmanlı Türkçesi döneminde kullanılan kelime Farsça kökenli bir kelimedir. Lebaleb; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de zarf olarak kullanılır. Lebaleb kelimesi Farsça "Ağzına kadar dolu" anlamına karşılık gelmektedir. Farsça dudak anlamına gelen "leb" kelimesinden türetilmiştir ve Osmanlıca divanlarda sık sık kullanıldığı görülmektedir.

Baştan aşağı, tam olarak, tamamen. Duvar, tavan vb. yerlerde yapılmış olan kabartma kenar. Ağzına kadar, sıvama, lebalep. Silmek işi.

Lebaleb: (le'ba:lep), Farsça lebaleb: 1. zarf, eskimiş Silme: "Kahve lebalep dolu, tavan ve duvarlar donanmış." - Yahya Kemal Beyatlı 2. zarf, eskimiş Tıklım tıklım ahlamına gelir.

LEBALEB: Ağzına kadar dopdolu. Ağızdan ağıza anlamına gelmektedir.

Bir şiirden bir mısra; "Sokak lebalep siyah...şiir istiyor içim"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Davut 2 ay önce
Leblebi eski Türkçe ne var bunda ne güzel işte. Herkes öğrendi.