Mahkum Ailelerine de Bayram Var mı?

Ülkemizde bayramlar bir başkadır. Bayramlarda hala örf, adet ve kültürünü muhafaza eden milletimiz bayram için hazırlık yapıyor. Ya cezaevlerindekiler? Ya Mahkum aileleri?

Kapsam 22.06.2017, 23:01 23.06.2017, 01:10
Mahkum Ailelerine de Bayram Var mı?

Ramazan Bayramına az bir süre kala şehirler ana-baba günü…

Aileleriyle birlikte alış-verişe çıkanlar bütçelerine göre bayramlık arayışı içinde. Aileler, Çocuklarını sevindiriyor,  Bayramda güzel ve yeni elbiseler giymek için bütçelerini zorluyorlar.

Hani bayram ya…

Bayramlarda görünmeyen, hüzün dolu anlarda vardır. Mesela cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin bayramları bir başka oluyor.

Hükümlü ve tutuklular bu Ramazan Bayramı’nda da her zaman olduğu gibi dört gözle açık görüş yapacakları zamanı bekliyor. Cezaevindekiler çocuklarını, annelerini, babalarını, sevdiklerini görecek.

Mahkûmlar ve ailelerinin en çok beklediği aftır aslında.

Sosyal medyadan takip ettiğimiz kadar af ve ceza indirimi yapılması ve sevdiklerine kavuşabilmeleri için yazdıkları yazılara duyarsız kalmak mümkün mü? Mahkum ailelerinin her biri adeta feryad-i figan ediyor. Onlara en büyük hediye sevdiklerinin hürriyetlerine kavuşması…

Adalet Bakanlığı’na, Başbakan’a hatta Cumhurbaşkanı’na seslenen mahkum aileleri seslerini duyurabilmek için sürekli yazıyor- çiziyorlar.

Sosyal medyada ceza indirimi ve afla ilgili hir bir kelimenin peşine düşen mahkum ailelerinin aradıkları ve takibini yaptıkları konular şunlardır:

Cezaevi tutuklular için af indirimi var mı? Son dakika af haberi yayınlandı mı? Bakanlık son dakika açıklaması, Ceza af indirimi ne zaman uygulanacak? Adalet Bakanlığı’ndan tutukluları ilgilendiren bir şeyler var mı? Tutuklulara ceza indirimi çıkacak mı? Af ne zaman çıkar?

Mahkûm aileleri, vatanına ihanet edenler kendi çocukları dahi olsa affedilmesini istemiyor. Irz düşmanlarına da affedilmesine karşılar. Af için adeta yalvaran ve yakaranlar Adli suçlu olarak kendilerini tanımlayan mahkûm yakınları. Zaten cezaevinde çok zamandır yatan insanların cezalarında indirim yapılmasını çok istiyorlar.

Mahkûm ailelerini en çok sevindirecek ve onlara ikinci bayramı yaşatacak olan sevdiklerine kavuşma hayalidir. Bu hayalin gerçekleşmesi için bir umut seslerini duyurmaya çalışanlar sabah akşam sosyal medya da yazıyorlar.

Cezaevlerinde açık görüş günü, tutuklu ve hükümlülerin özlemle beklediği günlerdir. Adalet Bakanlığı yüreği yanan bu aileleri mutlaka düşünmüş ve gerekli inisiyatifi tanımıştır.

En azından mahkum aileleri yaklaşan bayramda buruk bir sevinç yaşayacaktır.

GARABEY/KAPSAMHABER

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
Nazar 4 yıl önce
Sayın. Devlet bahçeli. Lütfen. Bütün. Kadın ve erkek. Mahkumlar eş ve. Çocuklarına. Kavuşturur. Lütfen. Size. Yavrıyorum
Mahkum 4 yıl önce
Suç Ayrımı yapılmadan cezaindirimi Affff herkese eşit olmalı osuçu tekrar işlerse ozaman diyecek birşey yok hepside çok çok pişman Adalet eşit olmalı.
Kemalcan Zengi 4 yıl önce
Sayın cumhurbaşkanım duyun artık KADER MAKUMLARI AİLESININ SESINI BIZLERDE SEVINELIM BU BAYRAM COCUKLARIMIZ BAYRAMI BABASIZ GECIRMESIN HICMI DUYMUYOSUNUZ #KADERMAHKUMLARININ SESINI