Mahkumların Gözü 2018'de (2018'de Ceza İndirimi Varmı?)

Hükümlü ve tutuklu yakınları yeni yıla girerken hüzünlü girdi? 2017 yılından ümidini kesen mahkumlar gözünü 2018’e dikti. Peki 2018’de Af çıkacak mı? 2018'de ceza indirimi olur mu? Şimdi mahkum yakınları 2018 ile ilgili sosyal medyada yorumlar yapıyor.

Kapsam 01.01.2018, 11:51 01.01.2018, 15:50
Mahkumların Gözü 2018'de (2018'de Ceza İndirimi Varmı?)

Hükümlü yakınları, 2017’de en çok, Af var mı? Af ne zaman? Cezalarda indirim var mı? Kapsamlı indirim ne zaman çıkar? gibi soruları aradı. 2017 gerilerde kaldı gözler 2018’de.

mahkûmların umutları bitmez. Mahkûm yakınlarının umutları hep tazedir. Her giden umudun yerine yenisi gelmektedir. Umut insanların yaşam kaynağıdır. Aslında mahkûm ve yakınlarının genel olarak Af umudu yok denecek kadar azdır. Daha çok mahkum ve yakınları ceza indirimi, şartlı salıverilme veya kısmi af gibi umutları oldu.

2018 yılına girdik. Mahkumların Gözü 2018"de. Mahkumlardan daha çok hükümlü ve tutuklu ailelerin gözü kendilerini sevdiklerine kavuşturacak bir ceza indirim sisteminde….

Hep yarınlara gözlerini dikerek bir heyecanla bekliyorlar.

AF veya bir ceza indirimiyle beraber sevdiklerine kavuşmanın heyecanıyla bekleyen hükümlü veya tutuklu yakınları 2018 yılında af var mı? Veya 2018’de ceza indirimi olacak mı? gibi soruları yılın ilk başında sormaya başladı.

Adli mahkumlar ceza indirimi bekliyor

Cezaevlerinde uzun süredir yatan hükümlüler kapsamlı bir ceza indirimi bekliyor.

Mahkum yakınları, Vatan hainlerine, teröristlere, tecavüzcülere değil kader mahkumları olarak nitelendirdikleri hükümlüleri af istediklerini hatta aftan ziyade kapsamlı bir ceza indirimi umut ettiklerini yapılan bütün etkinliklerinde haykırıyor.

Mahkumlara veya mahkûm ailelerine ümit vererek her defasında hayal kırıklığına uğramalarını arzu etmiyoruz.

Her şeyden önce mahkumlara bir af veya ceza indirimi yapılması için bir sebep gereklidir. Hükümet neden af versin? Veya hükümet neden ceza indirimi getirsin? Önce bu nedenlerin karşılığını bulmak gerekir?

Hükümet, cezaevinde bulunan insanların bir kısmına ceza indirimi uygulayarak saldığında dışarıda mağdur edilmiş muhatapların sayısına da bakmakta, onların tepkisini de görmektedir. Bakanlıkta bir çalışma yapılacağı zaman mesele bütün boyutlarıyla ele alınmaktadır. Aslında Adalet Bakanlığına bu tür meseleler gelmeden önce siyasi mecralardan geçmekte ve medyada tartışılmakta, kamu oyu nabzı da tutularak siyasi otoriteler tarafından değerlendirilmektedir.

Google’da, AF VAR MI? veya CEZA İNDİRİMİ VAR MI? yazıldığında birbirine benzer birçok haberi görmeniz mümkündür. Âmâ aslında ortada hiçbir şey yoktur. Sadece temennilerden ibarettir. Şu anda bizim yazdığımız bu yazıda temennilerden ve “öyle olsun” arzularından ibaret bir yazıdır. Aslında bildiğimiz çok bir şey yoktur. Sosyal paylaşımlarda, birileri diğerlerine hava atıyor “bir yetkiliyle konuştuk” “benim bir tanıdığım var, dedi ki…”, “Bakanlıkta önemli bir mevkide bir tanıdık çok yakında af veya ceza indirimi var” hatta biraz daha abartılarak, “Şu anda çalışma yapılıyor” Olayın siyasi boyutu var arkadaşlar. Şu anda af veya ceza indiriminin bir karşılığı yok. Ancak olmayacak mı? Özellikle bundan sonra her şey beklenebilir.

Bugün 1 Ocak 2018 Pazartesi. 364 gün sonra aynı şeyleri konuşuyor olmayacağımızı ümit ediyorum. Neden? Çünkü sebepler var? 2018 yılı Türkiye için çok önemli bir yıl olacak. Türkiye’nin siyasi olarak geleceğini de belirleyecek bir yıldır 2018 yılı….

Vatanına ihanet etmemiş, Millete kurşun sıkmamış, cinsel istismar ve tecavüz suçları işlememiş bütün mahkumlara umut dolu yeni yıllar diliyorum. Hükümlü ailelerinin sevdiklerine kavuşması dileğiyle.

GARABEYDİĞER MAHKUM HABERLERİ İÇİN MAHKUM HABER Kategorisini Takip Edebilirsiniz.Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (150)
mehmet 4 yıl önce
fetöcü hakimler savcılar meslekten ihraç edildi ama yaptıkları işlemler halen geçerli abi abla imam talimatı ile ocak söndüren bunlar yüzünden mağdur insanları devlet neden görmüyor
suatcan alkan 4 yıl önce
nolur af çıkartın yeter işkence cezavin dekilere yazık çıkartın af şimdi gireni çıkartıyonuz 7.8.9 sene yatanı çıkmıyor milletin aylesi hasta annem hasta bende kalp delikli var dayanamıyom yeter millete yazık
Ibo 4 yıl önce
Veil kucuk be diherleri disarida ,biz neyaptik Ilan Allah Szilar
derya tarhan 4 yıl önce
Son bir defa kısmi af ceza indirimi denetimli serbestlik 5 yıl olsun bir şey çıksın ceza evleri üst üst 100.000 kişi çıksa bu 500.000 e tekabül eder ailesiyle ekonomiyede bir nevi azıcık piyasa canlanır 5 yıl ceza indirimi 7 yıl olsa daha iyi olur.
affffffffff 4 yıl önce
secım olsun bak nasıl af cıkıyor hep menfaat
songul 4 yıl önce
sankı cinselden yatanlrın hepsi suçlu bnm eşime iftira atı orusupunun biri para için
derya tarhan 4 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanım Ceza infaz yasasını değiştirin kısmi af çıksın sadece bir defa ceza evleri üst üste 7 yıllık ceza indirim çıkarın ekonomide ufak kıpırdamalarda olur yastık altı paralar dışarıya çıkar denetimli serbestlik 4 yada 5 yıl olsun
HAVVA 4 yıl önce
DEVLET KENDİ ÇIKARINI DÜŞÜNÜYOR İNSANLARI DÜŞÜNDÜĞÜ FİLAN YOK ÇÜNKÜ AYNI ŞEYİ YAŞAMADIKLARINDAN KOLAY VE ANLAMSIZ GELİYOR HEPSİNE ..VİCDAN ARAMIYORUM AF BEKLENTİSİN'DEDE DEĞİLİM BU SAATTEN SONRA AKP OY YOK.
Mahkum 4 yıl önce
Aynen öyle işine geldiği gibi devlet
garip 3 yıl önce
15 yaşlarindaki kizlar ayni yaşlardaki geç leri kandirip yoldan çikariyollar adi oluyor taciz yazik detilmi mu gençlere kizlar korkmiyollar onlara suç olmuyor 15 18 yaşlarindaki gençlerin hayati bitiyor yazik deyilmi bu gençlere bunun adida tecavuz oluyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner442